Zwiedzający MNK zobaczą ponad 100 eksponatów, wśród nich dzieła z paryskiego Luwru, londyńskiego Victoria and Albert Museum czy wiedeńskiego Kunsthistoriches Museum. Autorami prezentowanych prac są m.in. Donatello, Albrecht Duerer, Andrea Mantegna, Lorenzo di Credi, Lucas Cranach Starszy.
Organizatorzy ekspozycji określają putta „urokliwym fenomenem”, wzbogacającym niezliczone dzieła nowożytnej sztuki europejskiej. W Italii – pod wpływem antyku – od XV wieku putta zawładnęły dekoracją architektoniczną, rzeźbą, malarstwem, grafiką, tkactwem i ceramiką. O powodzeniu tego motywu zdecydowały walory estetyczne oraz to, że putta nadawały się do przekazywania rozmaitych treści, poważnych i żartobliwych, pogańskich i chrześcijańskich, dobrych i złych.
„Motyw wywodzi się z antyku, a wykorzystywany był często w sztuce renesansu i baroku, kiedy to nadawano mu rozmaite treści nie tylko małych greckich erosów i ich łacińskich odpowiedników, zwanych amorkami lub kupidynami, a więc istot mitycznych, geniuszy lub duszków – pogańskich i chrześcijańskich, ale także rozmaitych duchowych mieszkańców chrześcijańskiego nieba, zwłaszcza małych aniołów, cherubinów i serafinów. Formę putta mają też wizerunki starożytnych bogów i postaci historycznych w wieku dziecięcym, np. greckiego Dionizosa, czyli łacińskiego Bachusa, przyszłego cesarza, Dzieciątka Jezus lub dziecięcego św. Jana Chrzciciela” – powiedział kurator wystawy prof. Marcin Fabiański, cytowany w czwartkowej informacji prasowej.
Dyrektor MNK Andrzej Szczerski zauważył, że wystawa "Uskrzydlone. Putta w sztuce renesansu" należy do nielicznych prezentacji powszechnej sztuki nowożytnej w Muzeum Narodowym w Krakowie. "To wyjątkowe wydarzenie muzealne oparte na nowatorskich ideach i interpretacji sztuki renesansu, wybiegające poza standard analogicznych wystaw w wielu muzeach na świecie i prezentujące kanon kultury europejskiej z nieoczywistej i fascynującej perspektywy” – ocenił.
Prezentacja jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- A
- A
- A
Putta, czyli nagie, pulchne aniołki na wystawie w Muzeum Narodowym
Popularny motyw dekoracyjny w postaci małych, pulchnych, często uskrzydlonych chłopców, najczęściej ukazanych nago, jest tematem wystawy „Uskrzydlone. Putta w sztuce renesansu”, którą od piątku udostępni zwiedzającym Muzeum Narodowe w Krakowie.
crop_free
1
/ 17
Źródło:
Polska Agencja Prasowa
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
10:43
Jak jest różnica pomiędzy Trybunałem Stanu a Trybunałem Konstytucyjnym?
-
10:14
Koncert sylwestrowy wraca na tarnowski rynek po 16 latach. Zobacz, kto wystąpi
-
09:44
Był ostatnim uczestnkiem bitwy pod Pszczyną. Zmarł w wieku 104 lat
-
09:20
DZIECI CZEKAJĄ NA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
-
09:20
Maciej Gdula: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk może być zagrożeniem dla innych kandydatów. Mężczyzn przede wszystkim
-
08:05
Kolejna wielka impreza szachowa w Krakowie
-
07:54
Pogoda dziś nie rozpieszcza. Silny wiatr, pogorszą się też warunki biometeorologiczne
-
06:09
Aktualności komunikacyjne 28.11
-
21:16
Małopolska ma nowego komendanta wojewódzkiego policji
-
20:58
W Krakowie wręczono doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
-
20:17
Dyrektor MOPS: Średnie wynagrodzenie pracownika socjalnego wynosi około 9 300 zł
-
18:47
Polscy biegacze narciarscy sprawdzą formę w Norwegii
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze