"Przenosimy organizację tych spraw do poszczególnych jednostek urzędu z uwagi na zmniejszoną liczbę osób, które korzystają już z usług tam realizowanych” – poinformowała w środę dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK Elżbieta Kois-Żurek.
Kompleksowy punkt obsługi uchodźców z Ukrainy ruszył w Tauron Arenie Kraków 16 marca. Działa tam 30 stanowisk. Dotychczas tylko ze stanowiska rejestracji skorzystało blisko 28 tys. osób – tyle numerów PESEL nadano. Pozostałe stanowiska należą m.in. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Grodzkiego Urzędu Pracy, Krakowskiego Centrum Świadczeń, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Do 30 czerwca punkt w Turon Arenie będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.
Od 1 lipca dotychczasowe sprawy będą już realizowane w poszczególnych jednostkach miejskich. Ich wykaz i godziny pracy znajdują się na stronie internetowej otwarty.krakow.pl.
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Krakowa przyjechało ok. 177,5 tys. obywateli tego kraju. Łącznie w mieście przebywa, według oficjalnych statystyk, ok. 237,5 tys. Ukraińców. W krakowskich szkołach uczy się prawie 7 tys. uczniów. Do Grodzkiego Urzędu Pracy wpłynęły prawie 3,4 tys. powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Ukrainy.