Gala wręczenia nagród w trzech dziedzinach: „Kultura i sztuka”, „Nauka i technika” oraz „Sport” odbyła się we wtorek wieczorem w Teatrze Variete. Podczas uroczystości przyznano także tytuły Mecenasów Krakowa jako podziękowanie firmom, instytucjom i osobom, które wspierają miejską kulturę.
W tym roku Nagrodę Miasta Krakowa w dziedzinie „Kultura i sztuka” otrzymali: dr Danuta Glondys – filolożka, politolożka i kulturoznawczyni; prof. Teresa Malecka – teoretyczka muzyki o bogatym dorobku naukowym, kierowniczka Centrum Dokumentacji Twórczości Kompozytorów Krakowskich Akademii Muzycznej w Krakowie; Konrad Pollesch – wybitny polski fotografik; Joanna Słowińska – wszechstronna wokalistka, skrzypaczka i charyzmatyczna pieśniarka repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną.
W dziedzinie „Nauka i technika” wyróżniono zespół w składzie: prof. dr hab. Małgorzata Barańska, dr Krzysztof Brzozowski, dr Adam Wojciechowski, który posiada unikatowe i uzupełniające się kompetencje w zakresie mikroskopii, optyki laserowej, chemii i fizyki oraz prof. dr hab. med. Dominikę Dudek - kierowniczkę Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W dziedzinie sportu laureatką została Maria Sajdak – mistrzyni wioślarstwa, wielokrotna medalistka.
Jak podkreślił prezydent miasta Jacek Majchrowski, Kraków to miasto kultury, rozwoju, nieograniczonych możliwości. „O tym, jak można wykorzystywać możliwości rozwoju dostępne w naszym mieście świadczą między innymi osiągnięcia laureatek i laureatów Nagród Miasta Krakowa” - wskazał. Prezydent przypomniał, że za pomocą tych szczególnych wyróżnień już od kilku wieków miasto honoruje osoby związane ze sztuką, nauką, sportem, mające w tych obszarach liczne, znaczące osiągnięcia.
Laureatów wyłoniła powołana przez prezydenta komisja, złożona w większości z profesorów szkół wyższych. Po analizie wniosków przyznaje ona nagrody w trzech dziedzinach, po zapoznaniu się z ustaleniami komisji ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje prezydent miasta.
Tradycja przyznawania nagród osobom szczególnie zasłużonym dla Krakowa sięga XVI wieku. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier wyróżniony w 1535 r. za kodyfikację prawa miejskiego. Początkowo nagrody wręczane były sporadycznie, zmieniło się to w roku 1930 - odtąd przyznawano je regularnie aż do wybuchu II wojny światowej. Wręczanie nagród wznowiono w 1945 r.
- A
- A
- A
Przyznano Nagrody Miasta Krakowa 2022
Osoby, których dokonania miały szczególne znaczenie dla rozwoju Krakowa w dziedzinach kultury, sztuki, nauki, techniki, a także sportu w mijającym roku otrzymały we wtorek Nagrody Miasta Krakowa 2022.
crop_free
1
/ 15
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
09:38
Groby Pańskie w Podhalańskich kościołach
-
08:59
Odpoczywamy od wysokich temperatur. Na termometrach najwyżej 19 stopni
-
07:43
1. liga piłkarska - w 29. kolejce Wisła Kraków zagra dzisiaj z Pogonią Siedlce. Transmisja.
-
22:05
Nieświadomi konsumenci to dochodowy skarb
-
19:19
Cztery hektary lasu spłonęły w Lipnicy Górnej. Ponad 90 procent pożarów to wina człowieka
-
16:08
60-latek, który zaatakował kobietę w Dębnie, usłyszał zarzut. Grozi mu dożywocie
-
15:22
300 tys. złotych dla krakowskich księgarń. Nabór do Funduszu Księgarskiego Krakowa Miasta Literatury UNESCO
-
14:18
„Rezydencja” – komediowy kryminał z Białym Domem w tle
-
13:30
Awans do ekstraklasy koszykarek z Bochni: "To historyczne wydarzenie"
-
13:10
Anna Maziuk: "Niedźwiedź nie szuka kłopotów – tylko jedzenia. Odstrzał to pomysł okrutny i bezsensowny"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze