Poligon dostępności to ścieżka składająca się z płytek chodnikowych, kafelków, kostki brukowej i sztucznej trawy, po których można przejechać wózkiem inwalidzkim czy przejść z pomocą balkonika. Jak podkreślają studenci zaangażowani w projekt - chcieliby, aby centra miast i budynki były projektowane nie tylko z myślą o estetyce, ale też o komforcie ludzi, którzy z nich korzystają.
To jest przede wszystkim ścieżka edukacyjna dla każdego z nas - studentów, przyszłych projektantów, architektów po to żeby pokazać każdemu jak ważne jest projektowanie odpowiednich nawierzchni w przestrzeniach publicznych, bo na tym skupia się nasz pomysł. Chodzi o rozwiązywanie problemów
- mówi Wiktoria Sitko, przewodnicząca projektu.
Studenci rozpoczęli badania od wywiadów z ludźmi, którzy na co dzień mają trudności z samodzielnym poruszaniem się. O swoich problemach opowiadały między innymi osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich, korzystające z balkoników czy osoby niewidome. Na podstawie właśnie tych badań powstał poligon dostępności. Dzięki niemu studenci Politechniki Krakowskiej zyskają większą świadomość przy projektowaniu budynków, chodników czy dróg.