Promieniowanie emitowane przez skonstruowane przez krakowskich naukowców urządzenie nagrzewa rośliny, podłoże i korzenie. To powoduje denaturyzację białka, a tym samym ich zniszczenie. "Ta maszyna to przełom w zwalczaniu groźnych dla rolnictwa roślin inwazyjnych" - mówi Sylwester Tabor, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
"My chcemy ją dopracować do pracy w różnych warunkach i z różnymi roślinami. Chcemy mieć opracowane tabele czasowe, chociażby ekspozycji na poszczególne rodzaje roślin, na poszczególne systemy korzeniowe. Robot jest przykładem zastosowania metod fizycznych do niszczenia roślin inwazyjnych" - wyjaśnia Tabor.
Mobilne urządzenie może być stosowane w różnych typach siedlisk, nacisk urządzenia na podłoże jest trzykrotnie mniejszy niż pod stopą człowieka. Mikrofale emitowane przez anteny urządzenia są w stanie niszczyć rośliny barszczu Sosnowskiego w każdej fazie wzrostu. W przeciwieństwie do innych znanych technologii urządzenie potrafi trwale ograniczyć zdolność kiełkowania nasion, czego do tej pory nie uzyskano innymi metodami.
Za skonstruowanie robota do zwalczania roślin inwazyjnych naukowcy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie otrzymali główną nagrodę na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS. Wystawa jest jednym z największych wydarzeń w Polsce promujących wynalazczość i innowacje. Podczas wystawy prezentowane są m.in. osiągnięcia instytutów badawczych, uniwersytetów i politechnik, jak również innowacyjnych przedsiębiorstw i indywidualnych wynalazców. Co roku prezentowanych jest kilkaset wynalazków z około 25 krajów.