Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Wychodzi na to, że podróż na Śląsk może być nawet 3 razy droższa niż nad morze. Jeśli w kwietniu Stalexport wprowadzi nowe stawki za przejazd Kraków-Katowice, w przeliczeniu jeden kilometr będzie kosztować kierowców osobówek 50gr, cała trasa 30 złotych, czyli tyle ile podróż A1 z Torunia do Gdańska. Różnica jest jednak ogromna - tam jeden kilometr kosztuje 16 groszy. Kierowcy podróżujący A4 podkreślają, że proponowane stawki są nieadekwatne do komfortu podróży, droga jest w ciągłym remoncie i stoi się na niej w korkach...
- A
- A
- A
Przejazd autostradą A4 Kraków-Katowice od kwietnia ma być jeszcze droższy
Kierowcy samochodów osobowych na każdej bramce zapłacą już nie 13 a 15 złotych. Opłata za pojazd ciężarowy lub przejazd tirem wynosiłaby odpowiednio 46 złotych. Cy to jedna z najdroższych autostrad w Polsce?Rafał Czechowski rzecznik Stalexportu tłumaczy jednak, że proponowane podwyżki wynikają z wzrostu kosztów utrzymania drogi.
Poprzednia zmiana z 2022 roku nie uwzględniała wysokiego stopnia inflacji i byliśmy zmuszeni złożyc ponownie wniosek o zmianę stawek
Ta argumentacja w żaden sposób nie przekonuje kierowców, którzy twierdzą, że wszyscy tak tłumaczą podwyżki z roku na rok, a chodzi o "nabijanie czyjegoś portfela".
Opinię w sprawie podwyżek ma teraz wydać Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Rzecznik Jerzy Puzyński, że przygotują ją niezwłocznie i już teraz zapewnia, że będzie ona negatywna
Podwyżkę uznajemy za niezasadną i takie było nasze stanowisko w sprawie podwyżek w zeszłym roku i w latach wcześniejszych.
Tyle, że te opinie w praktyce niewiele mogą zmienić, bo Generalna Dyrekcja nie ma uprawnień do bezpośredniego wpływania na wysokość opłat
Prawo do podwyższania opłat za przejazd A4 na trasie Kraków - Katowice wynika z umowy koncesyjnej. GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związanych ze zmianami stawek tak długo, jak one są zgodne z postanowieniami tej umowy.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy proponowane ceny za przejazd autostradą A4 Kraków-Katowice nie są nadmiernie wygórowane.
W pierwszej kolejności chcemy się dowiedziec jakie są przyczyny proponowanej podwyżki, jak przedsiębiorca ustala ceny obecnie i jak realizował je w przeszłości, a także w jaki sposób zakres realizowanych prac remontowych wpływa na poziom cen oraz świadczoną usługę.
Koncesja Stalexportu na zarządzanie A4 między Krakowem a Katowicami wygasa w 2027 roku. W wakacje na naszej antenie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk deklarował, że umowa nie zostanie przedłużona.
I tu pojawia się problem. Można powiedzieć, że umowa ze Stalexportem to jeden z najpilniej strzeżonych dokumentów tego typu w XXI wieku. Wiele zapisów do tej pory nadal jest utajnionych.
Koncesja Stalexportu na zarządzanie A4 między Krakowem a Katowicami wygasa w 2027 roku. W wakacje na naszej antenie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk deklarował, że umowa nie zostanie przedłużona.
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
18:43
Daleki lot Forfanga w kwalifikacjach w Oberstdorfie, komplet Polaków z awansem
-
18:28
Czy jest szansa, żeby Orkiestra Świątecznej Pomocy znów nas integrowała, zamiast dzielić?
-
17:05
Zarząd krajowy PO bez konsultacji wybrał kandydatkę w wyborach uzupełniająch do Senatu
-
16:25
To koniec zajęć pływackich dla 80 dzieci. Siemacha chce oszczędzać i zamyka sekcję na południu Krakowa
-
16:14
Precyzja i różnorodność. Jak żerują owady?
-
15:47
W stronę nowego kina niemieckiego
-
15:46
"Czarny ptak" – psychologia zła w miniserialu z gatunku true crime
-
15:46
Wszystko o Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzym Beresiu
-
15:11
Zalew Skowronek w Alwerni jak krakowski Zakrzówek?
-
22:30
W dobie trumpizmu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze