- A
- A
- A
Protest mieszkańców okolic lotniska. Nie zgadzają się na budowę nowego pasa startowego
Mieszkańcy Rząski, Szczyglic i Balic blokowali drogi wjazdowe do krakowskiego lotniska. Protestowali w ten sposób przeciwko budowie nowego pasa startowego, który ich zdaniem spowoduje większy hałas i sprawi, że samoloty będą latały nad ich dachami. Protest zaczął się o 17 i trwał 1,5 godziny.Mieszkańcy przechodzili przez przejścia dla pieszych pomiędzy dwoma rondami zlokalizowanymi tuż przed wjazdem do portu. Mieli ze sobą transparenty: „Nie ma ochrony przed hałasem z powietrza”, „Nie chcemy więcej huku”. Skandowali: „Po co latać nad domami, skoro można nad polami”.Na miejscu policja, kierowała ruchem, by nie było wiekszych utrudnień.
Mieszkancy Balic, Szczyglic i Rzaski protestują przeciwko budowie nowego pasa startowego przez @KrakowAirport @RadioKrakow pic.twitter.com/MZjKPny0NR
— Dominika Panek (@dominika_panek) 6 października 2017
"Otrzymaliśmy informację o proteście. Przygotowaliśmy komunikaty dla pasażerów, przewoźników, wszystkich firm, które pracują na lotnisku, by można było przewidzieć utrudnienia w dojeździe do portu. Polecamy wybranie alternatywnego transportu, w tym wypadku najlepszy będzie pociąg" - mówi Radiu Kraków Monika Pabisek, rzeczniczka Kraków Airport.
Władze Kraków Airport tłumaczą, że nowy pas startowy budowany jest dlatego, że obecna infrastruktura portu zwyczajnie się zużywa. Mieszkańcy podkrakowskich miejscowości są oburzeni, że władze portu nie biorą pod uwagę ich zdania oraz, że nie potraktowały poważne spotkań w sołectwach w sprawie inwestycji. Ich zdaniem lepszym rozwiązaniem, niż budowa nowego pasa, byłby remont starego.
Według władz Kraków Airport takie rozwiązanie nie może być brane pod uwagę, bo spowodowałoby całkowite zamknięcie lotniska na co najmniej pół roku.
„Rozumiemy troskę mieszkańców, którzy też przyznają, że rozwój portu jest dla nich ważny, ale ulica nie jest miejscem na rozmowy” - zaznaczyła rzeczniczka. Jak przypomniała, władze lotniska organizowały wcześniej szereg spotkań w poszczególnych sołectwach, na których omawiane były szczegóły planowanej inwestycji.
„Jesteśmy przed złożeniem raportu oddziaływania inwestycji na środowisko, trudno więc jeszcze odnosić się do argumentów protestujących” - zaznaczyła Pabisek.
Budowa nowej drogi startowej jest najważniejszym elementem przyjętego w ubiegłym roku przez zgromadzenie wspólników Kraków Airport planu inwestycyjnego do 2023 r.
Nowy pas startowy będzie miał 2,8 tys. metrów długości i 60 metrów szerokości, co pozwoli na wykonywanie lotów transatlantyckich przez samoloty LOT Boeing 787 Dreamliner. Inwestycja szacowana na około 250 mln zł ma zostać zrealizowana ze środków spółki zarządzającej lotniskiem.
Zarząd lotniska do decyzji środowiskowej przedstawi dwa warianty przebiegu nowej drogi startowej, które zostały opracowane i uszczegółowione. Rekomendowany przez władze portu jest tzw. wariant północny, biegnący prawie równolegle do istniejącego pasa z odchyleniem o około 4 stopnie. Tzw. wariant centralny jest alternatywny pod względem oddziaływania na środowisko i przecina obecną drogę startową. W przypadku obydwu opcji zminimalizowano liczbę tzw. przeszkód lotniczych w ich korytarzu.
"Budowa nowego pasa startowego to być albo nie być dla lotniska" – mówił na początku tego roku prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.
Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło blisko 5 mln pasażerów, a prognoza na ten rok zakłada odprawienie około 5,2 miliona osób.
W sezonie letnim, który potrwa do ostatniej soboty października, pasażerowie krakowskiego lotniska mogą korzystać z 83 połączeń oferowanych przez 19 przewoźników.
"Kraków jest najlepszym portem jak chodzi o postęp jakości podnoszonych usług. Mówimy o najlepszym lotnisku w skali Europy. Konkurencja jednak nie śpi. Musimy myśleć o rozwoju. Będziemy najlepszym portem, ale musimy na to zapracować" - mówił w rozmowie z Radiem Kraków Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport. CZYTAJ
(Dominika Panek/PAP/bp/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:11
Co zostawią po sobie populiści? Wielkie budowy, absurdalne projekty i Państwo Środka
-
20:10
Niedosyt przy Reymonta. Wisła dzieli się punktami ze Stalą Rzeszów
-
19:19
Bardzo trudne warunki na małopolskich drogach! Pada śnieg, jest ślisko
-
18:35
Czy jesteśmy niebinarni jak motyle?
-
17:42
Bruk-Bet gromi rywali w Kołobrzegu. Cztery gole Kacpra Karaska!
-
21:05
Jak rozmawiać z nastolatkami o narkotykach?
-
14:05
W pomaganiu ważna jest ciągłość
-
14:05
Łucja Malec - Kornajew pokazuje swój Kraków
-
14:05
Seniorzy ją rozczulają
-
14:05
Stara się leczyć traumę transgeneracyjną
-
14:05
Wystawia sztuki na osiedlach, na klatkach schodowych, w oknach, by być bliżej ludzi
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze