- A
- A
- A
Prof. Antoni Dziatkowiak otrzymał honorowe obywatelstwo Krakowa
Prof. Antoni Dziatkowiak, wybitny kardiochirurg, twórca i wieloletni kierownik Kliniki Chirurgii Serca i Naczyń oraz Instytutu Kardiologii otrzymał w środę honorowe obywatelstwo Krakowa. "Panie Profesorze, jest Pan Geniuszem" - mówił podczas uroczystości prezydent miasta Jacek Majchrowski. Lekarza uhonorowano za zasługi dla powstania i rozwoju kardiochirurgii krakowskiej.Posłuchaj: Profesor Antoni Dziatkowiak był gościem audycji Wieczorny gość
"Przyznając Panu Profesorowi honorowe obywatelstwo Krakowa, chcemy podziękować za długoletnią i spektakularną działalność, za wkład w rozwój miasta jako liczącego się ośrodka nauk medycznych, ale przede wszystkim za codzienną pracę i służbę wypełnianą z sercem i oddaniem" – powiedział prezydent Majchrowski.
Podkreślił, że stworzenie krakowskiego ośrodka kardiochirurgii było gigantycznym przedsięwzięciem. Przypomniał, że w czerwcu mija 40-lecie pracy prof. Dziatkowiaka w Krakowie.
"Zawód lekarza to misja i pasja. W przypadku Pana Profesora to również nieprzeciętna pracowitość i wyjątkowy talent. Tysiące uratowanych serc pacjentów, wdrożenie nowoczesnych metod operacji, setki przeszczepionych serc i niegasnąca wdzięczność pacjentów za uratowanie życia są najważniejszymi osiągnięciami prof. Antoniego Dziatkowiaka" – mówił Majchrowski.
Prezydent przywołał jeden z wywiadów, w którym kardiochirurg powiedział, że "geniusz nigdy nie wie, że jest geniuszem". "Panie Profesorze, dziś bez wahania możemy jednak potwierdzić – jest Pan Geniuszem. To prawdziwy zaszczyt dla naszego miasta, że dołączył dziś Pan do grona Honorowych Obywateli Krakowa" – podkreślił Majchrowski.
Prof. Dziatkowiak dziękował współpracownikom, z którymi tworzył od podstaw krakowską Klinikę Chirurgii Serca i Naczyń. Wspominając swoją aktywność zawodową mówił, że przyszło mu działać w okresie bardzo burzliwych zmian - transformacji ustrojowej z jednej strony, a z drugiej ogromnego postępu w medycynie, zwłaszcza w kardiologii i kardiochirurgii; i gdy zmienił się profil chorób – zaczęły dominować choroby układu krążenia.
"Ja osobiście czułem się spadkobiercą marzeń mojego wielkiego mistrza prof. Jana Witolda Molla. Asystowałem mu 4 stycznia 1969 r. do pierwszego przeszczepu serca - niestety nieudanego, ponieważ biorca miał nadciśnienie płucne, które było wynikiem wieloletniego trwania wady serca, a serce dawcy nie było przygotowane do tego nadciśnienia płucnego" – wspomniał tę operację prof. Dziatkowiak.
"Czując się tym spadkobiercą, prowadziłem Klinikę Kardiochirurgii w Krakowie w taki sposób, żeby zespół zdobył odpowiednie doświadczenie. Dopiero, kiedy wykonaliśmy tysiąc operacji na otwartym sercu, uznałem, że możemy przystąpić do przeszczepienia serca" – mówił. Doszło do tego w 1988 r. Jak przypomniano podczas uroczystości, do 2001 r. prof. Dziatkowiak z zespołem przeprowadził ponad 500 transplantacji serca.
Prof. Dziatkowiak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako "honorowy obywatel Krakowa". Przywołał sytuację sprzed kilku lat, gdy ks. infułat Jerzy Bryła poinformował go, że w dowód zasług przyznano mu miejsce na Cmentarzu Salwatorskim.
"Zapytałem, co ja mam formalnie w tej kwestii uczynić? Formalnie nic. Tylko umrzeć – usłyszałem" – wspominał kardiochirurg. Podkreślił, że właśnie na cmentarzach wyryta jest historia danego miasta i społeczności. "Następne pokolenia, które będą chodziły na cmentarze, będą mogły przeczytać niektóre napisy. Będę prosił moje córki, żeby pod moim nazwiskiem było napisane: honorowy obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Następne pokolenia, czytając to, dojdą do wniosku, że chyba warto ponadprzeciętnie pracować dla dobra wspólnego, dla Krakowa i krakowian, bo będzie to zauważone i docenione" – podkreślił laureat tytułu.
Prof. Antoni Dziatkowiak ma 88 lat. Urodził się w Rogaczewie Wielkopolskim. Medycynę studiował początkowo na Uniwersytecie Karola w Pradze, a następnie w Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie w 1956 r. uzyskał dyplom lekarza medycyny.
Będąc najbliższym współpracownikiem prof. Molla wraz z nim przeniósł się do Łodzi, gdzie w latach 1966-1979 pracował w Klinice Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii AM, początkowo jako adiunkt, a od 1973 roku jako docent i zastępca kierownika Kliniki.
W 1979 r. na zaproszenie rektora krakowskiej Akademii Medycznej przeniósł się do tego miasta, gdzie powierzono mu zorganizowanie Kliniki Chirurgii Serca i Naczyń (obecnie: Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum) oraz Instytutu Kardiologii Akademii Medycznej (obecnie: Instytut Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum). Funkcje kierownika Kliniki oraz dyrektora Instytutu pełnił nieprzerwanie do czasu przejścia na emeryturę w październiku 2001 r.
W Krakowie był też dyrektorem Instytutu Kardiologii Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. W kraju i zagranicą przeprowadził w sumie ponad 30 tys. operacji. Prof. Dziatkowiak wprowadził własne metody operacji serca i aorty, opisywane przez światowe pisma medyczne. Dzięki niemu w Krakowie powstała Klinika Kardiochirurgii - jedna z najnowocześniejszych w Europie.
(PAP/sp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:00
Piramidy, krwawe ofiary i cykliczne końce świata. Dr Piotr G. Michalik o religii ludów Mezoameryki
-
21:42
Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w ogrodach królewskich
-
18:05
„Piłeś? Nie jedź. Ale wciąż jeżdżą…” – Polska nie radzi sobie z pijanymi kierowcami
-
17:56
Nigdy więcej nienawiści i antysemityzmu
-
17:30
Zmiany w tarnowskim budżecie obywatelskim. Łatwiej będzie zgłaszać projekty
-
16:51
Wiosna w ulu. Pierwszy nakrop i nadzieja na miód z mniszka w pasiece w Kamiannej
-
16:44
Tarnów wprowadza „bon dla pierwszaka”. 700 zł na sport z oszczędności po likwidacji dyżurów dla nietrzeźwych
-
16:13
Szukasz ubezpieczenia samochodu? Zobacz, jakie to proste!
-
15:36
Pijany mężczyzna, który śmiertelnie potrącił 10-latka k. Limanowej usłyszał zarzuty
-
15:23
Małopolska na fali w 2024 roku! Rosnąca liczba turystów, coraz większe wpływy i termy, które stały się hitem
-
15:14
Ruch Muzyczny na fali: Krzysztof Stefański rozmawia z Jakubem Gucikiem i Krzysztofem Pietraszewskim
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze