Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Procesja z Wawelu na Skałkę ku czci św. Stanisława, patrona Polski

  • Kraków
  • date_range Niedziela, 2018.05.13 08:18 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:30 )
Z udziałem prezydenta w Krakowie rozpoczęły się centralne uroczystości ku czci świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Obchody są częścią kościelnych świąt z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

fot: Michał Klag/PAP

posłuchaj ks.prof.Jacka Urbana - dyrektora Archiwum Kapituły Wawelskiej

Rano z Wawelu do klasztoru Paulinów na Skałkę przeszła procesja ku czci świętego Stanisława. Relikwie świętego Stanisława spoczywają w katedrze na Wawelu i dlatego to stąd rusza procesja na Skałkę- mówi arcybiskup Marek Jędraszewski. W uroczystościach będzie uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Arcybiskup Marek Jędraszewski metropolita krakowski zachęca, aby w tym rok uczestnicząc w tym wydarzeniu szczególnie modlić się za ojczyznę.

    Mszy przy ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce przewodniczy kardynał  Giuseppe Versaldi, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej. Homilię wygłosi arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczący Episkopatu Polski. Papieża reprezentuje nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio.


    Arcybiskup Marek Jędraszewski podkreśla, że święty  Stanisław jest patronem naszej  wolności wewnętrznej.
Metropolita krakowski zwraca uwagę, że święty Stanisław może nas nauczyć wolności ducha, która jest podstawą wszelkiej innej wolności.
    Tym razem uczestnicy procesji i mszy na Skałce, będą również dziękować Bogu za beatyfikację błogosławionej Hanny Chrzanowskiej.
    Ma to być także okazja do modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne z naszych parafii i rodzin.


    Święty Stanisław urodził się około 1030 roku w Szczepanowie koło Tarnowa. Trzydzieści lat później przyjął święcenia kapłańskie i został kanonikiem krakowskim, W 1071 lub 1072 roku objął tamtejsze biskupstwo. Zasłynął jako bezkompromisowy obrońca sprawiedliwości i ładu moralnego. Z tego powodu popadł w konflikt z królem Bolesławem Śmiałym. Nie wiadomo dziś, co było bezpośrednią przyczyną sporu. Najbardziej prawdopodobne wersje to: krytykowanie króla przez biskupa za tyranię, spór o posiadłość Piotrawin, którą Stanisław kupił dla diecezji jako zabezpieczenie finansowe albo udział biskupa w spisku mającym obalić Bolesława. Bp Stanisław rzucił klątwę na władcę, a ten skazał go na śmierć za zdradę.

Do dzisiaj historycy mają tylko hipotezy na temat przyczyny konfliktu monarchy z biskupem - mówi ks.prof.Jacek Urban - dyrektor Archiwum Kapituły Wawelskiej.
  

     Wincenty Kadłubek podaje, że król Bolesław Śmiały miał własnoręcznie przebić biskupa mieczem (stąd przydomek - Śmiały) i kazał poćwiartować. Zgodnie z legendą członki ciała biskupa w cudowny sposób się zrosły. Ponad to ciała strzegły orły. Podczas rozbicia dzielnicowego uważano to za zapowiedź zjednoczenia Polski. Wiadomość o mordzie wywołała powszechne oburzenie. Król Bolesław udał się na banicję.


    Kościelne wspomnienie świętego Stanisława biskupa przypada 8 maja. W okolicach tego dnia w Krakowie odbywa się uroczysta procesja z jego relikwiami z Wawelu na Skałkę.
 

Anna Loś/IAR/bp

Procesja św. Stanisława z Wawelu na Skałkę
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię