Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Problemy z "mieszkaniami plus" na krakowskich Klinach. PFR Nieruchomości odpowiada na zarzuty

Wysoki czynsz, zagrzybione mieszkania i brak możliwości dojścia do własności - mieszkańcy ulicy Anny Szwed-Śniadowskiej na krakowskich Klinach skarżą się na warunki otrzymania lokum w ramach programu „Mieszkanie plus”. Chodzi o 481 mieszkań, za których budowę odpowiedzialna była spółka PFR Nieruchomości wchodząca w skład Polskiego Funduszu Rozwoju. Miało być tanio, w wysokim standardzie i z opcją dojścia do własności. Jak mówią mieszkańcy, żaden z tych warunków nie jest spełniony.

fot: B.Ziaja

Lokatorzy umowę najmu podpisali na dwa lata, a później zgodnie z założeniami programu Mieszkanie plus i zapowiedziami spółki PFR Nieruchomości, mieli mieć możliwość dojścia do własności. Jednak zostali poinformowani, że takiej możliwości mieć nie będą: „Inwestycja w Krakowie nie jest obecnie przeznaczona do opcji DDW (Dojścia do Własności) – taka informacja pojawiła się na stronie spółki PFR Nieruchomości na początku grudnia 2022 roku.

Mieszkańcy skarżą się, że włożyli całe swoje oszczędności w lokale, a teraz nie są w stanie zapłacić nawet czynszu...

posłuchaj lokatorów

Wysłaliśmy pytanie do spółki PFR Nieruchomości, czy mieszkańcy będą mieć możliwość dojścia do własności mieszkań. Jak mówi Ewa Syta z biura prasowego spółki, najemcy jednak otrzymają propozycję takich umów. Pierwsza jest umową najmu instytucjonalnego na 24 miesiące - podpisywanie ich zakończy się w sierpniu 2024 roku a przed ich wygaśnięciem, najemcy otrzymają szczegółowe informacje dotyczące warunków korzystania z opcji dojścia do własności.

posłuchaj Ewy Sytej

Niejasności związane z dojściem do własności to nie jedyny problem z mieszkaniami na Klinach. Kolejny to wyższy niż wcześniej zakładano czynsz (ten według zapewnień z 2019 roku ówczesnego prezesa PFR Nieruchomości Mirosława Barszcza, kiedy rozpoczynała się budowa bloków na Klinach, miał wynosić średnio tysiąc złotych. Obecnie jest o kilkaset złotych wyższy) W tę kwotę nie wliczają się opłaty za media, które w niektórych przypadkach sięgają kolejnego tysiąca złotych.

Spółka tłumaczy się, że jest to spowodowane waloryzacją, a najemcy zostali poinformowani przy podpisywaniu umów, jaka jest aktualna wysokość czynszu.   

Lokatorzy skarżą się także na niski standard mieszkań. Jak mówi Łukasz Nowak, jeden z mieszkańców, dopiero teraz po zainteresowaniu mediów spółka PFR Nieruchmości rozpoczęła usuwanie usterek. Do nich należą między innymi zalane garaże i grzyb na ścianach.

posłuchaj lokatora

Pierwsi lokatorzy zaczęli się wprowadzać do mieszkań na Klinach we wrześniu 2022 roku, więc o interwencje w sprawie usterek prosili kilka miesięcy.

W sprawie bloków na Klinach interwencje podjął już klub radnych „Kraków dla Mieszkańców”, który wysłał rezolucje w tej sprawie do premiera, Sejmu i Senatu, bo - według radnych - sprawa powinna być wyjaśniana ponadpartyjnie, żeby pomóc mieszkańcom jak najszybciej.

posłuchaj Łukasza Maślony

Podobne problemy zgłaszają lokatorzy z innych miast  m.in. z Radomia czy Dębicy.

fot: B. Ziaja

fot: B. Ziaja

Autor:
Bartłomiej Ziaja

Opracowanie:
Brak nazwy

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię