- A
- A
- A
Pożegnanie Igora Mitoraja
W Pietrasanta w Toskanii odbył się pogrzeb Igora Mitoraja. Zmarły przed tygodniem w Paryżu polski artysta był honorowym obywatelem tego włoskiego miasteczka, w którym mieszkał i pracował trzydzieści lat.Poniedziałek w Pietrasanta to dzień żałoby. Miasteczko pożegnało artystę, który rozsławił jego imię na całym świecie, podarował mu wiele swoich dzieł i przyjaźnił się z jego mieszkańcami. Urna z prochami Igora Mitoraja od soboty wystawiona była na ratuszu, w sali, którą on sam zaprojektował. Przeszły przed nią setki osób, w tym miejscowi kamieniarze i odlewnicy, z którymi Mitoraj współpracował w wykańczaniu swoich rzeźb z marmuru i brązu. W księdze kondolencyjnej znalazły się podziękowania za miłość, jaką „z wysokości swego kunsztu” artysta darzył tę toskańską miejscowość, oraz zapewniania, że „artyści nigdy nie umierają”. Przed przeniesieniem urny do katedry soliści i orkiestra Festiwalu Giacomo Pucciniego wykonali fragmenty oper Tosca e Manon Lescaut, które artysta reżyserował m.in. w Arenie w Weronie. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział najbliżsi zmarłego, przyjaciele z Polski, Włoch i innych krajów oraz mieszkańcy Pietrasanta na czele z burmistrzem Domenico Lombardim. Potwierdził on, że w marcu otwarta zostanie tam wielka retrospektywa dzieł polskiego rzeźbiarza.
- Był artystą, który odniósł niekwestionowany, międzynarodowy sukces - podkreślał w Krakoie prof. Jacek Purchla, organizator wystawy Mitoraja w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Rzeźbę Igora Mitoraja "Eros Bendato" oglądać można w Krakowie na Rynku Głównym. Inne prace zmarłego dziś rzeźbiarza znajdują się w Krakowie przed siedzibą Opery i na dziedzińcu Instytutu Historii Sztuki UJ przy ulicy Grodzkiej.
IAR/kp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
23:16
Polska reprezentacja rozbita w Porto
-
22:08
Ewolucja podzieliła nas na "demokratów" i "republikanów".Wybory mamy w genach.
-
21:00
Czy spalarnia w Tarnowie jest potrzebna?
-
18:39
"Gdzie gubią się zdania" - prapremiera spektaklu o literatach krakowskich
-
17:23
TARGI RZEMIOSŁA WZORY PO RAZ PIERWSZY W KRAKOWIE
-
17:15
Mieszkańcy Szczawnicy zdecydowali: nie będzie fajerwerków w sylwestra
-
16:42
Czym jest ortofotomapa i jak z niej korzysta Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
-
15:58
Bajkowe Poranki w Forcie Borek: „Filonek Bezogonek”
-
15:34
„Prawdziwy ból” – o filmie rozmawiamy z polską Żydówką
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze