Powołanie muzeum w takiej formie wspiera również Piotr Ćwik - wojewoda Małopolski. Zapowiedział, że uda się do Warszawy, by przeprowadzić rozmowy na ten temat z Ministrem Kultury i Ministrem Obrony Narodowej, prosząc o to, by jedno z tych dwóch Ministerstw objęło patronat nad powstającym muzeum. „Mam nadzieję, że uda nam się zarazić panów ministrów taką właśnie ideą »Muzeum w organizacji«, aby można było prowadzić digitalizację zbiorów, które już są, a jednocześnie myśleć nad tym, jaka będzie docelowa siedziba muzeum i poszukiwać środków na jego przygotowanie” – podkreślał wojewoda.
Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie poinformował o zamiarze powołania "muzeum w organizacji" im. Gen. W.Andersa.Utrwali ono pamięć o Sybirakach i zgromadzi ich pamiątki. @RadioKrakow pic.twitter.com/A48mGVXPf9
— ewa szkurlat (@EwaSzkurlat) February 10, 2020
List intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum im. gen. Władysława Andersa podpisano w Krakowie już w 2017 roku. Córka generała, senator Anna Maria Anders objęła inicjatywę patronatem honorowym. Wówczas jedną z rozważanych lokalizacji był budynek Dworca PKP. Wsparcie merytoryczne "Muzeum w organizacji" zapewnią pracownicy naukowi Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego. Centrum działa od 2011 r. w forcie „Skotniki” w Krakowie, a w swoich archiwach zgromadziło kilkaset relacji Polaków, którzy wyszli z Sowietów wraz z gen. Andersem, a którzy obecnie mieszkają m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Australii, a nawet RPA.
Zobacz relację z poniedziałkowej wystawy na Uniwersytecie Pedagogicznym „Sybir - utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach. 80. rocznica masowych wywózek Polaków”.
(Ewa Szkurłat)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.