2 września minister nauki podpisał zawiadomienie do rektora UKEN o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie odwołania prof. Borka z funkcji rektora tej uczelni. Powodem decyzji ministra Wieczorka miał być „zarzut rażącego lub uporczywego naruszania prawa” przez rektora.
Według posłów Kmity i Terleckiego, to polityczna i bezprawna interwencja resortu. Żądają wyjaśnień oraz wycofania się resortu z procesu odwoławczego. Ich zdaniem obecny rektor przyczynił się do znaczącego rozwoju uczelni.
Zgodnie z art. 432 ust. 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce „jeżeli rektor rażąco lub uporczywie narusza przepisy prawa, minister może go odwołać, po zasięgnięciu opinii RGNiSW oraz właściwej konferencji, o której mowa w art. 329 ust. 1 pkt 2-4".
Prof. Piotr Borek drugą kadencję rektora UKEN rozpoczął 1 września, ma ona potrwać do końca sierpnia 2028 r. Kolegium elektorów wybrało go w marcu. Był to jedyny kandydat na stanowisko rektora. Jego kontrkandydat dr hab. Piotr Trojański został wykluczony przez radę uczelni z powodu – jak uzasadniono – braku uzyskania przez niego wystarczającej liczby głosów do kwalifikacji do wyborów.
Według samego Trojańskiego i części pracowników uczelni wpływ na taką decyzję uczelni miał konflikt, w jaki Trojański, jako przewodniczący związku zawodowego, miał popaść z rektorem Borkiem. Zdaniem Trojańskiego ok. 100 pracowników UKEN straciło pracę, część z nich to przeciwnicy Zjednoczonej Prawicy. Niedoszły kandydat na rektora wskazywał także na, prawdopodobną jego zdaniem, uległość polityczną prof. Borka i liczne, w jego opinii, wizyty polityków Zjednoczonej Prawicy w uczelni. Rektor Borek twierdził, że nie miał wpływu na decyzję rady uczelni i także dla niego była ona zaskakująca.
Piotr Borek jest historykiem literatury, profesorem nauk humanistycznych. Zanim został rektorem w 2020 r., był dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych, a jeszcze wcześniej dziekanem Wydziału Filologicznego i dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. W latach 2004–2016 kierował jedynymi w Polsce studiami podyplomowymi z zakresu romologii - Romowie w Polsce – historia, prawo, kultura, stereotypy etniczne. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk. Ma w dorobku ponad 200 publikacji. Za pracę doktorską „Ukraina w staropolskich diariuszach i pamiętnikach” otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów (2001).