W Krakowie w bieżącym roku szkolnym oddziały przygotowawcze działają w trzech samorządowych szkołach podstawowych. W związku ze stałym napływem do miasta dzieci z Ukrainy magistrat będzie wyrażał zgodę na utworzenie tych oddziałów w kolejnych szkołach. Dotychczas zainteresowanych tym jest 39 jednostek. 7 marca urzędnicy spotkali się w tej sprawie z dyrektorami. W spotkaniu brali udział także dyrektorzy szkół, gdzie już od września funkcjonują oddziały przygotowawcze, dzieląc się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.
W mieście nie ma oddziałów z językiem ukraińskim. W ponad 30 szkołach pracują jednak asystenci edukacji wielokulturowej. Ich mapa jest dostępna w Portalu Edukacyjnym miasta Krakowa. Do Wydziału Edukacji UMK spływają deklaracje nauczycieli z Ukrainy, którzy byliby zainteresowani podjęciem pracy w krakowskich szkołach.
Według danych sprzed wybuchu wojny w Ukrainie w krakowskich szkołach uczyło się ponad 4 tys. uczniów z 78 krajów. 75 proc. spośród cudzoziemskich uczniów to były dzieci z Ukrainy.
Miasto szykuje się na organizację nauki dla kolejnych najmłodszych Ukraińców. Urzędnicy poprosili dyrektorów placówek oświatowych o sprawdzenie, czy i ile mają wolnych miejsc w klasach oraz sal dydaktycznych, w których w mogłyby, ewentualnie, znaleźć się dodatkowe oddziały. Dla pedagogów i nauczycieli planowane są warsztaty pomagające w zdobyciu kompetencji do pracy z dziećmi z traumą wojenną.
Placówki edukacyjne, instytucje kultury i firmy przygotowały specjalną ofertę i zajęcia w języku ukraińskim, a także organizują przyjazne miejsca spotkań. Np. Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na zajęcia plastyczne, taneczne, muzyczne i rodzinne spotkania w Klubie Super Mama. NCK organizuje też kursy języka polskiego dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat. W MOCAK-u zaś kobiety i dzieci do 18. roku życia mogą bezpłatnie zwiedzać wszystkie wystawy i brać udział w zajęciach edukacyjnych.
Od wybuchu wojny ok. 1,3 mln ukraińskich uchodźców, w tym ok. pół miliona dzieci, przekroczyło granicę z Polską. Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że od tego czasu w polskich szkołach zarejestrowanych zostało ponad 6,5 tys. ukraińskich dzieci.