Krakowscy seniorzy, którzy w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, nie powinni opuszczać domu i nie mają możliwości skorzystania z pomocy bliskich lub sąsiadów, mogą zadzwonić do jednego z 39 lokalnych Centrów Aktywności Seniorów z prośbą o zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa czy pomoc w innych sprawach, wymagających wyjścia z mieszkania. Uruchomione zostały także specjalne telefony, gdzie potrzebę tego rodzaju pomocy mogą zgłosić osoby z niepełnosprawnościami.
- Seniorzy proszeni są o kontakt z Centrami Aktywności Seniorów. Wykaz CAS-ów wraz z numerami telefonów dostępny jest tutaj.
- Zgłoszenia od osób z niepełnosprawnościami są zbierane pod numerami telefonu: 12 616 52 93 oraz 12 616 52 83.
Telefony są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-14.00, a pomoc jest realizowana do godziny 18.00. Możliwa jest realizacja usługi także w weekendy, po wcześniejszym ustaleniu zakresu pomocy z wolontariuszem.
Koszty zakupów ponosi osoba zgłaszająca potrzebę pomocy.
Osoby, które pomagają w ramach tej inicjatywy, to pracownicy organizacji pozarządowych, koordynatorzy CAS-ów, a także liczna grupa wolontariuszy – mieszkańców naszego miasta, którzy zgłosili się do Urzędu Miasta Krakowa, żeby w tym niełatwym czasie wspierać samotnych, starszych i osoby z niepełnosprawnościami.
Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom objętym pomocą, należy kontaktować się korzystając tylko ze wskazanych numerów telefonów. Pozwoli to na właściwe skoordynowanie działań i wysłanie zweryfikowanego wolontariusza. Pomoc wolontariuszy współpracujących z miastem udzielana jest bezpłatnie.
Przypominamy, że w związku z aktualną sytuacją miasto zapewnia mieszkańcom różne formy pomocy – szczegółowe informacje o tym, jak uzyskać potrzebne wsparcie, można znaleźć tutaj.
Magiczny Kraków/bp