Jak przekazało biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa, do udziału w programie zgłosiło się 166 instytucji, a pomnik Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa znalazł się wśród 25 rzeźb, które otrzymały dotację.

Pomnik zlokalizowany przy al. Ignacego Daszyńskiego wzniesiono w 1986 r. dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy strajku okupacyjnego w Krakowskiej Fabryce Polskich Zakładów Gumowych „Semperit”, podczas którego zginęło siedmiu robotników. Jego usytuowanie nawiązuje do robotniczego charakteru dzielnicy Grzegórzki, gdzie mieściły się zakłady przemysłowe.

Pomnik wykonany jest z betonu i żelbetu z grupami figuralnymi odlanymi w brązie. Na cokole znajduje się kompozycja z dwóch bloków nawiązujących formą do skrzydeł, skręconych względem postumentu, pomiędzy którymi są dwie grupy rzeźbiarskie z postaciami robotnic i robotników, nawiązującymi do radzieckiego socrealizmu. Z prawej strony pomnika znajduje się znicz z brązu z nazwami zakładów przemysłowych, których pracownicy brali udział w strajku w 1936 r. Autorem monumentu jest krakowski rzeźbiarz Antoni Hajdecki (1927–1991).

Według urzędników pomnik wymaga przeprowadzenia kompleksowej konserwacji, zarówno odlew z brązu jak i żelbetowe części. Od czasu wzniesienia pomnika w latach 80-tych, nie przeszedł on żadnych gruntownych remontów. Po upływie blisko 40 lat należy przy użyciu obecnie stosowanych środków usunąć szkodliwe nawarstwienia, zahamować procesy niszczące i wykonać zabiegi profilaktyczne pozwalające na dalsze, bezpieczne trwanie obiektu.

Koszt całkowity prac oszacowano we wniosku na ponad 440 tys. zł, a przyznane dofinansowanie w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024” to 300 tys. zł.