Wizualizacja węzła Zielonki. / źródło: GDDKiA
Długość dwujezdniowego odcinka od węzła Modlnica do węzła Mistrzejowice będzie wynosiła 12 km 327 m. Każda jezdnia będzie miała po 3 pasy ruchu. Na trasie powstaną nastepujące węzły drogowe:
- Modlnica – konieczna jest dobudowa 4 łącznic
- Zielonki - powstanie węzeł zespolony, z dwoma rondami na skrzyżowaniu POK S52 z ulicami: Na Zielonki, Ks. Adama Zięby, Waliszewskiego, Na Popielówkę i projektowaną Trasą Wolbromską (projekt ZDW)
- Węgrzce – węzeł powstanie w miejscu skrzyżowania z DK 7 i Al. 29 – listopada
- Batowice – węzeł powstanie w miejscu skrzyżowania z drogą powiatową 1256 K
źródło: GDDKiA
Na trasie północnej obwodnicy Krakowa powstaną 3 tunele – pod rzeką Prądnik o długości 870 m, pod wzgórzem w Batowicach o dł. 653 m i pod wzgórzem „Syberia” na terenie Krakowa o dł. 98 m. W sumie na całej trasie zaprojektowano 27 obiektów mostowych, 4 km murów oporowych i 20 km dróg zbiorczych dojazdowych.
Przypomnijmy, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 maja 2016 r., północna obwodnica Krakowa znalazła się w sieci dróg krajowych, ciągu drogi ekspresowej S52. 26 sierpnia 2016 r. minister Andrzej Adamczyk podpisał w siedzibie krakowskiego oddziału GDDKiA program inwestycyjny dla budowy północnej obwodnicy. 2 września 2016 r ogłoszony został przetarg nieograniczony na wykonanie „koncepcji programowej” dla tej drogi ekspresowej. Wykonawcą koncepcji została firmą Sweco.
Ciąg obwodnic Krakowa połączy wszystkie wyloty dróg krajowych po północnej stronie z miasta (A4, DK 79, DK 94, S7) i usprawni przemieszczanie się od strony zachodniej w kierunku północnym (Kielce, Warszawa), zachodnim (Katowice, Wrocław) i wschodnim (Tarnów, Rzeszów) bez konieczności przejazdu przez zatłoczone miasto. Obwodnica przejmie cały ruch tranzytowy i część ruchu miejskiego, obecnie przechodzącego przez północną część miasta drogą DK 79. Według prognoz na nowym odcinku już w roku 2025 ruch przekroczy średnio 30 tys. pojazdów/dobę.
O północnej obwodnicy Krakowa mówił także gość poranej rozmowy Radia Krakó, minister Andrzej Adamczyk.
(Inf. prasowe/rk/ko)