"Do nas nie dotarł ani jeden głos od dyrektorów, że mają kłopot z przeprowadzeniem egzaminu" – podkreśliła Całus. Dodała, że w mieście do egzaminu miało przystąpić 4 tys. 257 gimnazjalistów.
Jak mówiła dyrektor Wydziału Edukacji UMK, niektóre szkoły radziły sobie w ten sposób, że przeniosły egzamin z klas lekcyjnych na salę gimnastyczną, aby zmniejszyć liczbę osób w zespołach nadzorujących jego przebieg.
Także okręgowa komisja egzaminacyjna nie miała sygnałów o problemach z przeprowadzeniem egzaminów z historii i wiedzy o społeczeństwie i z języka polskiego.
"Nikt nam nie sygnalizował kłopotów z rozpoczęciem egzaminów w związku z problemami w skompletowaniu zespołu nadzorczych lub z innych powodów" – powiedział PAP dyrektor OKE w Krakowie Lech Gawryłow.
Krakowska OKE nadzoruje przebieg egzaminów w trzech województwach: lubelskim, małopolskim i w podkarpackim. W 1tys. 779 szkołach na terenie tych województw do egzaminu miało przystąpić w środę 71 tys. 994 uczniów.
Przeczytaj: W Tarnowie egzaminy gimnazjalne przebiegają bez problemów
W gimnazjum nr 19 w Krakowie egzamin przeniosiono z sal lekcyjnych na salę gimnastyczną. Tak potrzeba mniej osób do prac w komisji. Egzaminy już się rozpoczęły. Na razie nie ma informacji żeby gdzieś w @krakow_pl były jakieś problemy. Na 100% będzie wiadomo później. @RadioKrakow pic.twitter.com/3wVDJrEjJA
— Tomasz Bździkot (@BzdzikotT) 10 kwietnia 2019
Przeczytaj: Egzamin gimnazjalny bez zakłóceń także w Nowym Sączu
Dyrektor Ewa Całus podała, że w Krakowie w środę zajęcia były zawieszone w 142 placówkach. "Cały dzisiejszy dzień przebiega bez incydentów. Ponad 2 tys. uczniów przebywa w szkołach, są pod opieką mimo tego że zajęcia lekcyjne są zawieszone. Część nauczycieli strajkuje, a część opiekuje się dziećmi" – powiedziała dyrektor Wydziału Edukacji UMK.
"Protest się nie zmniejsza. Nadal w blisko 90 proc. placówek prowadzona jest akcja strajkowa" – podała Całus. Do tej pory do Urzędu Miasta Krakowa wpłynęło 60 wniosków od dyrektorów o zawieszenie zajęć w czwartek, ale nie jest to jeszcze liczba ostateczna.
W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". W strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków. Według ZNP, we wtorek w strajku udział wzięło 74,29 proc. szkół i przedszkoli. Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.
Dane o liczbie placówek objętych protestem i strajkujących nauczycielach mogą się różnić w różne dni gdyż nauczyciele codziennie rano, przychodząc do pracy do szkoły czy przedszkola, podejmują decyzję, czy w tym dniu będą protestować. Mogą więc zawiesić swój udział w strajku na czas egzaminów.
W ubiegłym tygodniu minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, egzaminu ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nim, w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej to odpowiedź na prośby dyrektorów szkół. Poinformowało, że kilka tysięcy osób z kwalifikacjami pedagogicznymi zgłosiło się już do pomocy w zespołach egzaminacyjnych i nadzorujących, a kolejne zgłoszenia napływają.
Podczas tegorocznej sesji egzaminu gimnazjalnego - tak jak w latach ubiegłych - każdego dnia uczniowie otrzymają do rozwiązania dwa bloki zadań - pierwszy o godzinie 9., drugi o godzinie 11. Pomiędzy nimi będzie przerwa.
W środę na egzaminie z wiedzy humanistycznej uczniowie jako pierwszy dostaną blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na ich rozwiązanie będą mieli 60 minut (uczniowie z dysleksją 80 minut). Drugi blok będzie zawierał zadania z języka polskiego. Na ich rozwiązanie gimnazjaliści będą mieli 90 minut (dyslektycy 135 minut).
W czwartek na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie w pierwszym bloku znajdą zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki. Na rozwiązanie zadań z pierwszego gimnazjaliści dostaną 60 minut (dyslektycy 80 minut), a z drugiego - 90 minut (dyslektycy 135 minut).
W piątek egzamin z języka obcego odbędzie się na dwóch poziomach. Najpierw będzie test na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po przerwie gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym. Potrwa on także 60 minut (dla dyslektyków 90 minut).
Do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym ma obowiązek przystąpić każdy gimnazjalista. Na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko dla tych, którzy wybrali język, którego uczyli się również w szkole podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić swoje umiejętności językowe.
Największa grupa gimnazjalistów - 88,9 - zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym (85,4 proc. przystąpi również do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym). Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym chce przystąpić 9 proc. gimnazjalistów (na poziomie rozszerzonym 2,2 proc.).
Na trzecim miejscu w wyborach uczniów jest od wielu lat język rosyjski. W tym roku zdawać go chce 1,55 proc. uczniów. Chęć zdawania egzaminu z francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego zadeklarowało poniżej 1 proc. gimnazjalistów.
Arkusze egzaminacyjne rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek, to będzie go pisał w drugim terminie - 3,4 i 5 czerwca.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca. Zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym, czyli 21 czerwca.
Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego jest ostatnią. 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć w systemie edukacji.
(Tomasz Bździkot/PAP/ko)