- A
- A
- A
Pokaz rzeźby Jerzego Kędziory. Przechodnie zadzierali głowy
Najnowszą rzeźbę Jerzego Kędziory, zatytułowaną „Wysoko zawieszona poprzeczka”, zobaczyli w niedzielę krakowianie i turyści niedaleko Bramy Floriańskiej – przy zbiegu ulic Floriańskiej i Pijarskiej.Wysoka na ponad 2 m rzeźba, przedstawiająca atletę, zawisła kilka metrów nad ziemią na specjalnie zamontowanej linie. Praca powstała z uszlachetnionych żywic epoksydowych. W pobliżu obiektu znajdzie się witryna z telewizorem, w którym wyświetlane będą zdjęcia rzeźb z całego świata – będą to fotografie tych prace, które biorą udział w 10. Międzynarodowym Święcie Rzeźby Współczesnej – start’19.
Praca Jerzego Kędziory w Krakowie była prezentowana w ramach tego święta w godz. 11-16. W tym samym czasie w rzeźbiarze współcześni w 20 krajach wystawiali, często w oryginalny sposób, swoje prace.
Jerzy Kędziora w informacji dla PAP szczególną uwagę zwraca na Międzynarodowe Święto Rzeźby Współczesnej, w którym udział bierze po raz drugi. Wydarzenie organizuje międzynarodowe stowarzyszenie rzeźbiarzy Sculpture Network.
„Chcę z rzeźbiarzami i na rzecz tej gałęzi sztuki, w nieco oryginalniejszy sposób, nawet jakby odświętny (patrząc na skalę projektu), zamanifestować swoją obecność w tej społeczności, jak i szerzej w społeczeństwie” – podkreślił. Jak zauważył rzeźbiarze nie mają wielu okazji, aby zaistnieć w mediach, „globalnie” pochwalić się swoją twórczością.
Rzeźba „Wysoko zawieszona poprzeczka” pochodzi z cyklu „Atleci”. W 2018 r. artysta stworzył cztery prace z tego cyklu, dwa mają powstać w tym roku. Rzeźby powstałe w ramach serii przedstawiają sportowców, charakteryzują ich wydłużone proporcje ciała.
Jerzy Kędziora (ur. 1947 Częstochowa) jako rzeźbiarz zasłynął z oryginalnych, balansujących prac. Do najbardziej znanych należy „Przechodząc przez rzekę”, która stała się jednym z symboli Bydgoszczy. Kędziora to także projektant wnętrz, terenów zielonych i zurbanizowanych.
PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Chrześcijański antysemityzm. Dwa tysiące lat pogardy, wypędzeń i zbrodni
-
20:42
Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu. "Wiem, że prawda, prawo i sprawiedliwość zwyciężą"
-
18:52
Prezydent Krakowa o referendum ws. obszaru SCT: "To nie wchodzi w grę"
-
18:34
Ilu Polaków wróci do Polski z USA? Ekspert: „Nie spodziewałbym się masowych deportacji”
-
17:56
Dyrektor Muzeum Krakowa z tytułem Małopolanina Roku
-
17:37
5 Wojskowy Szpital Kliniczny przygotowuje infrastrukturę i personel na wypadek "W"
-
17:36
Kierowcy wreszcie się doczekali. W piątek zostanie otwarty symboliczny początek nowej Sądeczanki
-
16:31
Jeszcze jeden medal Izabeli Marcisz w Turynie
-
16:13
Niedosyt Igi...
-
15:50
Badminton z Grzegorzem Turnauem i noc w Rydlówce. Jak Kraków wspiera WOŚP?
-
15:44
Jazda na quadach i skuterach kończy się dewastacją pól? Będzie więcej kontroli
-
15:42
Seniorzy apelują o montaż wind. "Nie chcemy być więźniami mieszkań"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze