Była to już 44. kwesta na rzecz ratowania nagrobków na cmentarzu Rakowickim, organizowana przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. Od początku akcji uczestniczy w niej aktorka Anna Dymna, a wraz z nią wolontariusze. W zeszłym roku całkowity dochód z kwesty przekroczył 70 tys. zł i był rekordowy. W tym roku komitet zebrał 61,5 tys. zł.

Kwesty na małopolskich cmentarzach. W Krakowie mniej znanych osób niż latach ubiegłych Kwesty na małopolskich cmentarzach. W Krakowie mniej znanych osób niż latach ubiegłych

Środki pozyskane z kwest są przeznaczane na remonty nagrobków, prace przy konserwacji oraz renowacji. Finansowane są zabiegi pielęgnacyjne i restauracja obiektów, które uległy całkowitemu zniszczeniu.

Działania koncentrują się na obiektach, które nie mają dysponentów, tj. osób zobowiązanych do dbania o nie, czy też utrzymywania ich w należytym stanie. Do prac kierowane są te nagrobki, które odznaczają się walorami estetycznymi, wiekowe oraz ważne dla społeczności miasta czy kraju.

Cmentarz Rakowicki w Krakowie jest najbardziej znaną nekropolią w tym mieście. Otwarty został w 1803 r. W Alei Zasłużonych spoczywają tu znani Polacy. Jest także część wojskowa.