- A
- A
- A
Podhale i Sądecczyzna o krok od powodzi!
Ponad półtora tysiąca interwencji małopolskich strażaków w ostatnich godzinach. Najwięcej pracy mają w powiatach sądeckim, nowotarskim i limanowskim. Na rzece Kamienica w Nowym Sączu, która wylała w okolicach osiedla Zawada nadal przekroczony jest stan alarmowy, ale poziom wody opada, podobnie jak w Łubince. W Dunajcu niestety wody wciąż przybywa – stan alarmowy został przekroczony już prawie o metr. To skutek nie tylko intensywnych opadów deszczu, ale też kontrolowanego zrzutu wody na zaporze w Czorsztynie.Raba wylewa i zalewa park
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 13
Wezbrana Kamienica w Nowym Sączu. Fot. S. Wrona.
Sądeccy strażacy ewakuowali w nocy ponad 20 osób z zalanych budynków, między inny w Dąbrowej koło Nowego Sącza, gdzie Dunajec podtopił dom spokojnej starości.
W powiecie suskim z powodzią walczą wszystkie służby. W okolicach Jordanowa wylała Skawa, jedzie tam pluton przeciwpowodziowy. Niebezpieczna jest też Skawica.
Strażacy pompują też wodę w Brzeszczach. Jednak na wodowskazie w Jawiszowicach Wisła jeszcze poniżej alarmu. Brakuje do niego 12 centymetrów.
Z powodu wylania wody z rzek i rowów melioracyjnych, lokalnie nieprzejezdne są drogi: 2 krajowe, 5 wojewódzkich i 9 powiatowych oraz 1 odcinek szlaku kolejowego. Policja zorganizowała objazdy.
- m. Witowice Dolne (gm. Łososina Dolna, pow. nowosądecki) droga krajowa nr 75,
- m. Dąbrowa (gm. Chełmiec, pow. nowosądecki) droga krajowa nr 75,
- m. Gromnik (gm. Gromnik, pow. tarnowski) – droga wojewódzka nr 997,
- m. Pławna (gm. Ciężkowice, pow. tarnowski)- droga wojewódzka nr 981,
- m. Gromnik- Rzepiennik-Biecz (pow. tarnowski)-droga wojewódzka nr 980,
- m. Siedliska (gm. Tuchów, pow. tarnowski)- droga wojewódzka nr 977
- m. Kamienica (gm. Kamienica pow. limanowski)-droga wojewódzka 968 (uszkodzony przyczółek mostu na rzece Kamienica,
- m. Koszary i Młynne (gm. Limanowa, pow. limanowski)- 2 drogi powiatowe,
- m. Ochotnica Górna (gm. Ochotnica Dolna, pow. nowotarski)- droga powiatowa,
- m. Jankowa-Lipniczka (gm. Bobowa, pow. gorlicki)-droga powiatowa nr 1465K,
- m. Smerekowiec (gm. Uście Gorlickie, pow. gorlicki)-droga powiatowa,
- m. Śnietnica (gm. Uście Gorlickie, pow. gorlicki)-droga powiatowa,
- m. Olchawa-Królówka (gm. Nowy Wiśnicz, pow. bocheński)-droga powiatowa,
- m. Wieruszyce (gm. Łapanów, pow. bocheński)-droga powiatowa,
- m. Rożnów-Zagórze (gm. Gródek n/Dunajcem, pow. nowosądecki) droga powiatowa nr 1556K,
- m. Witowice-Rożnów (gm. Łososina Dolna, pow. nowosądecki) droga powiatowa nr 1449K.
- m. Bogoniowice (gm. Ciężkowice, pow. tarnowski) szlak kolejowy Tarnów-Krynica. Uruchomiona została komunikacja zastępcza.
Wczoraj woda wdarła się też na drogi w Krzyszkowicach w powiecie Myślenickim. Pędzący potok porwał tam jadący samochód. Jak informuje straż pożarna - pasażerom udało się opuścić auto o własnych siłach. Teraz w tym miejscu drogi są przejezdne
Jak poinformowała nas Generalna Dyrekecja Dróg Krajowych i Autostrad, niemalże na wszystkich drogach we wspomnianych wcześniej okolicach zalega woda. Policja apeluje, by na razie odłożyć wyjazdy na południe regionu, a jeśli nie jest to możliwe podczas jazdy zachować szczególną ostrożność. W wielu miejscach woda wdarła się na jezdnie, możliwe są też podmycia asfaltu.
W Makowie Podhalańskim i Suchej Beskidzkiej służby drogowe przygotowują się do stawiania znaków zmiejszających prędkość maksymalną. Jak poinformowała nas Generalna Dyrekecja Dróg Krajowych i Autostrad - niemalże na wszystkich drogach w tamtych okolicach zalega woda.
Dziś w ciągu dnia może jeszcze mocno popadać. Hydrolodzy jednak uspokajają - później będzie coraz lepiej.
Już w 6 miejscach w Małopolsce ogłoszono stan alarmowy. Chodzi o Zawoję, Szczawnicę,, Nowy Sącz, Bobową,powiat myślenicki , Łososine Dolną
Ogłoszono też 12 stanów pogotowia przeciwpowodziowego to: powiat tatrzański, Oświęcim, powiat nowotarski, gmina Muszyna, gmina Nawojowa, gmina Łabowa, powiat limanowski, gmina Chełmiec, powiat gorlicki, gmina Korzenna, gmina Gródek nad Dunajcem, gmina Kłaj.
Bez prądu jest 43.743 odbiorców w Krakowie, Tarnowie i gminach: Nowy Sącz, Nowy Targ, Limanowa, Bochnia, Tarnów, Dąbrowa Tarnowska i Tuchów
Specjaliści z Centrum Zarządzania Kryzysowego uważają jednak, że tempo podnoszenia się poziomu wód "nie jest alarmujące". W dodatku nad naszym regionem wieje silny wiatr, nawet do 80 km/h. Służby liczą na to, że rozgoni on część chmur deszczowych. Jak jednak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej może stać się zupełnie odwrotnie.
Synoptyk z IMGW, Piotr Ramza jednak uspokaja. "Już od jutra opady zaczną słabnąć, stan wód w kolejnych dniach powinien więc stopniowo się zmniejszać" - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków.
Kolejne miejscowości w Małopolsce ogłaszają alarmy przeciwpowodziowe. Od wczesnego wieczora alarm obowiązuje w powiecie myślenickim.
Rzeka Raba zalała odnowiony dwa lata temu park.
Gruntownie zmodernizowano go po powodzi w 2010 roku. Nie wiadomo na razie, czy są poważne zniszczenia.
Raba w Stróży przekroczyła stan alarmowy o ponad metr, a poziom wody wciąż rośnie.
Interwencji straży pożarnej nie było jednak zbyt wiele - w ciągu ostatniej doby tylko 22.
Policja zamknęła park na Zarabiu - woda zalała tam ścieżki i wejście może być niebezpieczne dla życia.
TARNÓW
Nadal pada wody w rzekach przybywa ale w regionie tarnowskim doszło jedynie do lokalnych podtopień. Na terenie całego powiatu ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Stan Alarmowy rzeka Biała przekroczyła w Grybowie, Bobowej, Pławnej i Golance. Ostrzegawczy przekroczony jest w Tuchowie.
W Ciężkowicach doszło do podtopień pól i kilku domów przy rzece Białej. Tam też zalane zostały lokalne drogi w Zborowicach a także ulic Brońka i Nadbrzeżna w Ciężkowicach. Nieprzejezdna jest tez droga na Zborowice i na Tursko. Nadal zamknięta jest droga wojewódzka w kierunku Ciężkowic w miejscowości Pławna.
Rzeka Biała wylała z koryta w Tuchowie, Lubaszowej i Burzynie.
Padać intensywnie w regionie tarnowskim zgodnie z zapowiedziami synoptyków ma do godziny pierwszej w nocy.
Równie niebezpieczny co woda jest wiatr wiejący nad całym powiatem. Powalone drzewa w regionie tarnowskim uszkodziły kilka linii energetycznych,między innymi na terenie gminy Tuchów. Tamtejsi ochotnicy usuwali też w Mesznej Opackiej 12 powalonych w jedynym miejscu drzew na lokalna drogę. Również w Tuchowie wiatr uszkodził komin na budynku spółdzielni gminnej
W Tarnowie w gotowości są służby miejskie w tym straż miejska zapewnia jej komendant,Tadeusz Pawlik.
- Straż miejska pełni całodobowy dyżur - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków - W razie konkretnych zagrożeń mieszkańcy mogą zgłaszać się także do nas.
[Posłuchaj: ]
W Ciężkowicach w nocy strażacy układali worki z piaskiem przy drodze wojewódzkiej na Gorlice. Obok tej drogi przepływa rzeka Biała. Służby powiatowe w związku z prognozami zdecydowały się zawiesić kursowanie promów kursujących po Dunajcu w Siedliszowicach i w Otfinowie.
Podobnie jest w podtarnowskim Skrzyszowie, gdzie co roku mieszkańcom zagraża potok Wątok. Więźniowe z tarnowskich zakładów karnych czyszczą potok z zalegających w wodzie konarów drzew czy śmieci.
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 14
Wezbrana woda w podhalańskich rzekach (fot. Przemek Bolechowski)
SĄDECCZYZNA
Sytuacja powodziowa na Sądecczyźnie z godziny na godzinę staje się coraz poważniejsza.
Rzeka Kamienica grozi wylaniem w centrum miasta. Na murze oporowym i obwałowaniu przy ulicach Bulwar Narwiku i Kraszewskiego trwa układanie worków z piaskiem. Wcześniej rzeka podtopiła kilka przecznic ul. Prusa w dzielnicy Zawada. Tam sytuacja jest już opanowana ale to w każdej chwili może się zmienić bo opady nie ustają. W mieście od kilku godzin obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Stany ostrzegawcze przekroczone są też na Dunajcu i Łubince. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje natomiast w całym powiecie nowosądeckim.
"W Muszynie zanotowano też pierwsze szkody spowodowane przez wezbrane rzeki i potoki" – mówi Czesław Wąsowicz z powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu.
Posłuchaj Czesława Wąsowicza
Wezbraniu rzek towarzyszy także seria awarii prądu spowodowanych porywistym wiatrem. W tej chwili na Sądecczyźnie bez prądu pozostaje ok. 13 tysięcy osób.
W Muszynie, wielokrotnie doświadczonej przez powodzie, w wałach nad rzeką Poprad zamontowano specjalne bramy, które uszczelniają zaporę. - Jesteśmy dziś lepiej przygotowani do takich sytuacji, ale to nas nie uspokaja – powiedział burmistrz Muszyny Jan Golba.
Mimo to na terenie gminy z brzegów wystąpiły potoki w okolicach ulicy Polnej oraz w Leluchowie, Wojkowej i Powroźniku. "Deszcz uaktywnił też osuwiska" – mówi Golba.
We wszystkich rzekach przepływających przez Sądecczyznę służby meteorologiczne notują podniesienie stanu wody. Stan ostrzegawczy zanotowano w Sękówce i Ropie w okolicach Gorlic. Strażacy musieli też interweniować do drzewa powalonego w korycie rzeki Biała w Łęgu w gminie Łososina.
Na przyjęcie większej ilości wody przygotowane są też zbiorniki retencyjne. Zbiornik w Rożnowie opróżniany był przez kilka ostatnich dni i dziś gotów jest przyjąć 550 mln m3 wody.
MAŁOPOLSKA ZACHODNIA
Władze Oświęcimia przypominają numery alarmowe, pod którymi można zgłaszać ewentualne zagrożenia. W takich sytuacjach można dzwonić też do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu tel. 33 8448 980 lub na numer alarmowy straży miejskiej 986 .
Na ewentualne działania są przygotowani też strażacy z Oświęcimia. Kapitan Zbigniew Jekiełek przyznaje, że od wczoraj na służbie jest więcej strażaków.
Posłuchaj Czesława Wąsowicza
PODHALE
Na Podhalu sytuacja jest stabilna. Przynajmniej na razie opady deszczu są mniej intensywne niż się spodziewano. W Tatrach z kolei pada śnieg, a TOPR ogłosił drugi umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.
Jak zapewnia Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego, sytuacja może się szybko zmienić, dlatego wszystkie służby ratownicze zostały postawione w stan gotowości.
[Posłuchaj: ]
Niektóre rzeki przekroczyły już stany ostrzegawcze. Tak jest m.in. na rzece Czarny Dunajec w Nowym Targu, gdzie woda przekroczyła stan ostrzegawczy o 20 cm. Nieco mniej wezbrały rzeki w Poroninie - o 5 cm. W Zakopanem Cicha Woda przekroczyła stan o 7 cm.

Zapora w Kuźnicach. Wody wciąż przybywa. Fot. Cezary Gruchała
Jak informuje młodszy kapitan Andrzej Król-Łęgowski, rzecznik zakopiańskiej straży pożarnej, służby otrzymują sygnały o niewielkich podtopieniach, ale póki co nie jest to spowodowane wylewaniem górskich rzek i potoków.
[Posłuchaj: ]
Opady deszczu spowodowały wezbranie wód w rzekach i potokach i lokalnie podtopienia. Woda wdarła się m.in do pomieszczeń piwnicznych Kliniki Ortopedii na Bystrem w Zakopanem i do magazynów mleczarni. Wszędzie tam w akcji ratunkowej uczestniczyło po kilka zastępów zawodowych straży pożarnej. Mniejszych zdarzeń - podtopień czy zalania przez wodę piwnic było kilkadziesiąt.
Na Podhalu stan wszystkich górskich potoków i rzek gwałtownie wezbrał przekraczając stany ostrzegawcze lub alarmowe. Sporo kłopotów strażakom sprawiają szczególnie niewielkie potoczki płynące przez Zakopane, które obecnie zmieniły się w rwące strugi wody.
(RK/ tvn 24 x-news.pl/ew)
-
-
-
-
crop_free
1
/ 4
Poziom wód w Sole wzbiera. Fot. Marek Mędela
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 6
Świnna Poręba zatrzymuje wodę.
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 6
Zalewa domy w Szczawnicy
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 5
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
07:31
Kraków wyróżniony za odnowienie fortu "Kościuszko"
-
06:35
Ekspresowa modernizacja toru żużlowego w Mościcach. To jednak nie wystarczy
-
06:18
Ciepły i słoneczny początek tygodnia w Krakowie
-
06:09
Groźny wypadek w Czchowie: droga całkowicie zablokowana, sześć osób poszkodowanych
-
21:05
Ghosting, gaslighting, lovebombing - nowe spojrzenie na zachowania w relacjach
-
18:38
To oni pomagali ofiarom wypadku w alei Róż. Teraz Kraków docenił tę pomoc
-
17:38
Bycza interwencja. Strażacy uratowali zwierzę, które wpadło do Dunajca
-
17:18
Izabela Marcisz: Dużo mnie to kosztowało, ale jestem zadowolona z tego, co mam
-
16:52
Plakaty wyborcze niszczone na potęgę. Tarnowska policja prowadzi już dziewięć śledztw
-
16:06
Jest szansa na drugą karetkę neonatologiczną w Małopolsce. NFZ ogłosił konkurs
-
15:19
Ruch Muzyczny na fali: Maciej Kucharski rozmawia z Markiem Szlezerem i Jakubem Puchalskim
-
15:06
„Chcemy być autorami własnej przyszłości”. Kampania profrekwencyjna dla młodych jest już w Krakowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze