"W Krakowie będzie potrzebnych 380 tys. miejsc noclegowych w Krakowie dla pielgrzymów. W tej chwili zadeklarowanych mamy ponad 100 tys. miejsc w domach prywatnych i ponad 60 tys. zapewnia nam gmina Kraków - są to miejsca w szkołach. Pamiętajmy jednak, że spora część pielgrzymów wybiera pakiety bez zakwaterowania. Wielu młodych ludzi ma zapewniony nocleg we własnym zakresie, często w domach swoich krewnych. Pamiętajmy też, że jest kilka stref zakwaterowania: w diecezji katowickiej, kieleckiej i tarnowskiej" - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków Andrzej Bac, przewodniczący sekcji logistyki komitetu organizacyjngo ŚDM. 

Grupy, które będą miały zakwaterowanie w diecezjach oddalonych od Krakowa o nawet 60 km, będą też miały zapewniony transport. 

Andrzej Bac w rozmowie z Radiem Kraków wyjaśnia też na czym ma polegać składka partycypacyjna na spotkanie z papieżem Franciszkiem. "To jest pewna świadomość współuczestnictwa w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży. To nie jest opłata za bilet, plecak, pakiet, który otrzymuje każdy pielgrzym. To nasza odpowiedzialność za to, co kiedyś rozpoczął Jan Paweł II. Jeśli chodzi o rodziny, które przyjmują pielgrzymów, to dla nich też mamy niespodzianki" - mówi Andrzej Bac i podkreśla, że ideą Światowych Dni Młodzieży jest przede wszystkim otwartość.

Światowe Dni Młodzieży to spotkania młodych katolików, odbywające się co dwa-trzy lata, zapoczątkowane z inicjatywyJana Pawła II w 1985 roku. Festiwal religijny gromadzi setki tysięcy młodych ludzi na wspólnej modlitwie.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie i Wieliczce, spotkanie z papieżem Franciszkiem - potrwają od 26 do 31 lipca. Szacuje się, że w wydarzeniu może wziąć udział 2,5-3 mln osób. Swoją obecność potwierdził też prezydent Polski Andrzej Duda.

Tegoroczne spotkanie z papieżem będzie się odbywać pod hasłem: "Błogosławieni miłosierni". Taki sam tytuł nadano hymnowi światowego spotkania młodych.

 

Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM:

 

(Anna Łoś/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: