Zgłoszeń przybywa, z aktualnych danych wynika, że ostatni pielgrzymi w wyznaczonych dniach mogą zjechać do kopalni po godzinie 21.00, a wyjadą tuż przed północą. W miarę napływu dalszych zgłoszeń terminy zwiedzania będą wydłużane. Tury organizowane będą w języku polskim oraz sześciu językach obcych: angielskim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim oraz niemieckim. Uruchomione zostały także specjalne numery telefonów, pod którymi pielgrzymi mogą uzyskać wszystkie informacje niezbędne do zaplanowania i zorganizowania podziemnej wycieczki.

Kopalnia Soli "Wieliczka" udostępniona jest do zwiedzania w sezonie letnim w godz. od 7.30 do 19.30 i od godz. od 8.00 do 17.00 w sezonie zimowym. Zwiedzanie kopalni odbywa się pod opieką ponad 400 przewodników, oprowadzających turystów w kilkunastu językach obcych. Istnieje także możliwość rezerwacji przewodnika w języku japońskim, szwedzkim, greckim, tureckim, litewskim, albańskim oraz niderlandzkim.


Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.

Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

W 2015 roku kopalnię odwiedziła rekordowa liczba turystów - 1 mln 390 tys. osób.

 

 

 

 

(PAP/ko)