Poziom hałasu i zanieczyszczenia powietrza będzie mierzony w centrum Krzeszowic, gdzie już wcześniej działały ośrodki sanatoryjne i w rejonie ul. Bandurskiego. Tam miasto dysponuje kilkudziesięciohektarowym terenem. To teren między cmentarzem a Wolą Filipowską z walorami widokowymi, gdzie można przeznaczyć 20 - 50 hektarów na strefę z domami sanatoryjnymi.
O tym, czy ona powstanie zdecyduje Ministerstwo Zdrowia, do którego trafi raport z wynikami badania klimatu i dopiero od tego czasu będzie można zachęcać do inwestowania - dodaje Wacław Gregorczyk burmistrz Krzeszowic. Badania mają się zakończyć do dwóch lat.
W sanatoriach byłyby wykorzystywane między innymi wody siarczkowe, które w Krzeszowicach znane są od wieków. Są symbolem Krzeszowic, mają działania przeciwzapalne i są pomocne m.in. przy schorzeniach zwyrodnieniowych - wyjaśnia dr Mariola Wodzińska z Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu w Krzeszowicach, w którym kąpiele w wodach siarczkowych są jednym z głównych zabiegów. Rocznie do ośrodka przyjeżdża około 7 tys. kuracjuszy.
Placówka, która podlega pod małopolski urząd marszałkowski, jest właśnie rozbudowywana, a w okresie wakacji oddany zostanie pierwszy budynek, gdzie przeniesione zostaną sale rehabilitacyjne i część stacjonarna- mówi Karolina Wróblewska, dyrektor ośrodka i dodaje, że druga część zostanie oddana po wakacjach. To największa rozbudowa ośrodka, oczekiwana od lat i bardzo potrzebna.
Na zabiegi w krzeszowickiej balneologii, jak nazywają ośrodek mieszkańcy, czeka się od kilku miesięcy do nawet kilku lat, dlatego krzeszowiczanie cieszą się, że miasto planuje reaktywować uzdrowisko, bo wtedy powstanie więcej takich placówek.
Władze Krzeszowic właśnie rozpisały przetarg na budowę pierwszej części kompleksu basenów o charakterze rekeracyjno-zdrojowym, który w przyszłości miałby wspierać uzdrowisko. Inwestycja powstanie przy alei Solidarności, w sąsiedztwie budowanej tężni.
Krzeszowice były jednym z pierwszych uzdrowisk w Polsce. Wody siarczkowe na szerszą skalę wykorzystywano tam już od XVIII wieku. Status uzdrowiska Krzeszowice otrzymały w 1922 roku, a utraciły w 1966.