Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Plaga pijanych kierowców na małopolskich drogach

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2012.08.14 10:16 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:28 )
40 pijanych kierowców zostało zatrzymanych podczas nocnej akcji policji w Krakowie i w powiecie krakowskim.

fot: Radio Kraków


Nietrzeźwi kierowcy są plagą na małopolskich drogach, liczba wsiadających za kółko po spożyciu alkoholu wzrosła w naszym województwie o 10% w porównaniu z zeszłym rokiem. Joanna Biel - Radwańska z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przekonuje, że każdy z nas może zapobiec takim sytuacjom, bo przecież bliscy, czy znajomi kierowcy widzą, że pił on alkohol i nie powinni oni pozwolić, by usiadł za kierownicą.

Tylko w tym roku małopolska policja odebrała prawo jazdy ponad 7 tysiącom pijanych kierowców. W tym samie czasie doszło do ponad 110 wypadków i 400 kolizji z ich udziałem.

Podczas wyjątkowo długiego weekendu majowego na polskich drogach doszło do 876 wypadków, w których zginęły 62 osobyi. W ciągu tych dziewięciu majowych dni co najmniej 1029 osób odniosło obrażenia w wyniku wypadków drogowych - mimo wielokrotnych apelów,funkcjonariusze zatrzymali aż 4600 nietrzeźwych kierujących - zarówno samochodami jak i rowerami.


Podczas świątecznego, wielkanocnego weekendu na polskich drogach zginęły 44 osoby, a 408 zostało rannych - informuje policja. Funkcjonariusze drogówki zatrzymali 990 pijanych kierowców.


Mimo kampanii społecznych i surowych kar Polacy akceptują jazdę po alkoholu. Nawet namawiają kierowców do picia - alarmowała "Rzeczpospolita" po długim, czerwcowym weekendzie.
Z danych Komendy Głownej Policji wynika, że zatrzymano wówczas 2823 pijanych kierowców. Tylko w sobotę 708. "Mieliśmy długi weekend, pierwsze mecze Euro. Wielu kierowców spędziło czas przy piwie ze znajomymi" - mówi "Rzeczpospolitej" dr Ewa Tokarczyk z Instytutu Transportu Samochodowego. Dodaje, że problemem jest to, iż kierowcy nie potrafią odmawiać i piją, chociaż wiedzą, że będą jechać. Policjanci zwracają uwagę, że wśród wielu kierowców panuje przeświadczenie, że może się uda, bo mają do przejechania niewielki odcinek.

"Rzeczpospolita" dodaje, że kierowcy są często narażeni na częstowanie alkoholem przez bliskich, mimo że ci wiedzą, iż zamierzają prowadzić. Więcej niż co czwarty badany (26,5 proc.) spotyka się z takimi namowami - wynika z badań Instytutu Homo Homini. Wiele też osób nie ma oporów, by wsiąść do samochodu prowadzonego przez pijanego. Ponad 42 procent badanych uważa, że i tak będzie prowadził ostrożnie, bo jest "dobrym kierowcą". Z kolei 25 procent przyznaje, że zdecydowało się, bo nie miało innego wyjścia.

Przed nami kolejny, długi weekend - policja kolejny raz i zapewne kolejny raz bezskutecznie, apeluje o rozwagę....


Karol Surówka/IAR/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię