Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur przypomniał, że oddziały zamiejscowe Wojewódzkiej ITD są uruchamiane sukcesywnie od 2017 r. Przed placówką w Miechowie w Małopolsce, w lipcu br. otwarto oddział w Nisku na Podkarpaciu.
"To znacznie usprawni prace inspektorów transportu drogowego, którzy nie będą musieli na kontrole w tym rejonie północnej Małopolski dojeżdżać z głównej siedziby w Krakowie. Inspektorzy będą bardziej mobilni, będą mogli szybciej reagować na różne potrzeby, w tym mieszkańców" - przekazał.
Według niego obecnie trwa wyposażenie oddziałów wojewódzkich ITD w mobilne stacje kontroli pojazdów. W lutym br. dostarczono pierwsze cztery takie specjalistyczne pojazdy, obecnie trwa dostawa kolejnych czterech, które trafią do woj. małopolskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz lubelskiego.
"Kolejne osiem mobilnych stacji jest w przygotowaniu, mam nadzieję, że wkrótce pojawią się w innych województwach i będą dbały o bezpieczeństwo na polskich drogach. To jest unikatowy sprzęt, jakiego nie ma żadna inna służba w Polsce – ze 100 proc. dokładnością jesteśmy w stanie sprawdzić stan techniczny czy ciężarówki, czy autobusu, tak jak na stacji diagnostycznej" - mówił szef ITD.
Małopolski wojewódzki inspektor transportu drogowego Paweł Kucharczyk wyjaśnił, że mobilna jednostka diagnostyczna wyposażona jest w sprzęt tożsamy z tym, jaki znajduje się na stacjach diagnostycznych, dzięki czemu będzie możliwość weryfikacji pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym w zakresie m.in. siły hamowania, zawieszenia pojazdu oraz pozostałych parametrów, które są sprawdzane podczas okresowych badań technicznych.