Przygotowana przez miejską spółkę Kraków Nowa Huta Przyszłości strefa składa się z dwóch podobszarów: „Igołomska-Południe”, który został udostępniony przedsiębiorcom w grudniu 2022 roku, i „Igołomska-Północ”, oddany do użytku rok później. Łącznie na poprzemysłowych terenach Nowej Huty przygotowano 35 działek pod inwestycje.
19 inwestorów
Jak poinformowała we wtorek spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości, wydana została właśnie pierwsza decyzja pozwolenia na budowę dla inwestycji zlokalizowanej w SAG. Na jej podstawie, w południowym podobszarze strefy przy ul. Igołomskiej, powstanie budynek produkcyjno-magazynowy z zapleczem biurowo-socjalnym.
W wyniku zakończonej komercjalizacji SAG „Nowa Huta Przyszłości" przygotowane parcele typu greenfield kupiło lub wydzierżawiło 19 inwestorów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
W nowohuckiej SAG zainwestowali przedsiębiorcy działający w branżach reprezentujących tzw. inteligentne specjalizacje woj. małopolskiego, czyli uznanych za priorytetowe w strategii rozwoju województwa opracowanej przez władze Małopolski.
Według spółki obszar SAG został zaprojektowany i przygotowany z myślą o inkubatorach przedsiębiorczości i o obiektach przemysłu wysokich technologii i rzemiosła. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się kupić lub wydzierżawić parcele, reprezentują nowoczesne branże: przemysł maszynowy i elektrotechnika, motoryzacja, budownictwo, obróbka metali, produkcja sprzętu sportowego, usługi dla przemysłu, chemia, usługi wynajmu i leasingu maszyn oraz urządzeń, chłodnictwo i klimatyzacja.
Uzbrojony greenfield
Teren typu greenfield został w pełni uzbrojony, ma instalację wodno-kanalizacyjną, deszczową, elektroenergetyczną oraz kanały technologiczne do prowadzenia sieci teletechnicznych. Komfort użytkowania zapewnia przebudowana sieć energetyczna wysokiego napięcia oraz energooszczędne oświetlenie.
Powstała pełna infrastruktura zapewniająca drogi, ścieżki rowerowe, ciągi piesze, tzw. strefy wytchnienia z łącznością wi-fi oraz parkingi ze stacjami ładowania dla samochodów elektrycznych.
Całkowity koszt budowy SAG „Nowa Huta Przyszłości” wyniósł 92,4 mln zł brutto, z czego 58,9 mln zł stanowiło dofinansowanie pozyskane przez spółkę z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
SAG „Nowa Huta Przyszłości” jest częścią Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”.