Narcyzm i kultura bycia „fucking special"
Festiwalowe debaty w sekcji LOGOREA skoncentrują się na pojęciu bycia special i jego wpływie na współczesną kulturę. W obliczu narcyzmu naszych czasów, paneliści – psychologowie, kulturoznawcy, terapeuci i aktywiści – pochylą się nad tym, jak współczesne społeczeństwo zmienia nasze postrzeganie siebie i innych. Co oznacza bycie fucking special w erze mediów społecznościowych? Jakie konsekwencje niesie kryzys tradycyjnej męskości i rozkwit kobiecości? Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. eksperci zajmujący się psychologią społeczną oraz przedstawiciele pokoleń, które mierzą się z wyzwaniami tożsamości i zmian społecznych.
Sztuka, granice artystyczne i potrzeba zmiany świata
W ramach sekcji DISCUSSIO odbędą się międzynarodowe dyskusje „Nothing is OK” i „It’s Not OK” o roli sztuki w rozwiązywaniu problemów społecznych i o granicach, jakie stawiają sobie – świadomie lub nieświadomie – artyści. Co może zrobić sztuka, gdy świat staje w obliczu kryzysu? Z udziałem panelistów z RPA, Egiptu, Litwy i Szwajcarii, porozmawiamy o tym, czy sztuka rzeczywiście może być neutralna, czy może być narzędziem transformacji. Jakie są granice cenzury i autocenzury w sztuce? W jaki sposób współczesne media i społeczne normy wpływają na wolność wyrazu artystycznego?
Teatr pod presją
Debaty w FORUM skierowane są ku samej branży teatralnej. W panelach takich jak „We Are Special, We Have Special Needs” oraz „We Are Not That Special” uczestnicy będą rozmawiać o przyszłości teatrów, wyzwaniach, jakie stoją przed nimi w obliczu politycznych i społecznych zmian, oraz o tym, jak radzić sobie z presją publiczności, mediów i władzy. Dyrektorzy teatrów, artyści i krytycy podejmą tematy związane z rolą teatru w kształtowaniu współczesnych idei i wartości, a także z ceną, jaką aktorzy i aktorki płacą za popularność.
„Let’s Make Polski Dramat Great Again!”
W ostatnich dniach festiwalu odbędzie się dyskusja pod hasłem „Let’s Make Polski Dramat Great Again!”, która będzie poświęcona współczesnemu polskiemu dramatowi. Twórcy i twórczynie, którzy walczą o przywrócenie dramatu do głównego nurtu literatury, zastanowią się, jak zrobić to skutecznie, by teksty, które kiedyś były na czołowej półce w księgarniach, odzyskały należne im miejsce w teatrze i w świadomości publicznej. Będzie to okazja do refleksji nad współczesną rolą dramatu w teatrze i literaturze, a także nad jego wpływem na życie społeczne.
Spotkania, książki, premiery
Oprócz debat festiwalowych, Boska Komedia zaskoczy również wydarzeniami z pogranicza teatru, historii i literatury. W Domu Utopii będzie miała miejsce premiera „Notatnika Teatralnego” z okazji 20-lecia Łaźni Nowej, w którym przypomniane zostaną najważniejsze momenty związane z tym jednym z najistotniejszych ośrodków teatralnych w Polsce.
Z kolei w Bunkrze Sztuki odbędzie się premiera książki Agnieszki Berlińskiej „Szajna, Szajnisko. Portret zakulisowy”, która przybliża sylwetkę Józefa Szajny i jego eksperymentalną działalność artystyczną. Goścmi będą m.in. prof. Dariusz Kosiński i fotograf Wojciech Plewiński.
Ogniste rozmowy
Po większości spektakli publiczność będzie mogła wysłuchać rozmów z ich twórcami a także… zadać im pytania. Fire chaty z reżyserami i aktorami – m.in. Karolem Radziszewskim, Mają Kleczewską, Mateuszem Pakułą, Tomaszem Karolakiem, Jakubem Skrzywankiem, Agnieszką Przepiórską czy Łukaszem Twarkowskim poprowadzą czołowi polscy dziennikarze i krytycy teatralni.