Poza miejscami, w których trwają roboty, teren dawnego obozu jest dostępny dla zwiedzających. To miejsce chętnie wybierane przez mieszkańców na spacery.
Prace trwają m.in. wokół Pomnika Ofiar Faszyzmu – wymieniana jest tu posadzka z piaskowca. Nowa posadzka ma być ułożona z zachowaniem oryginalnej kompozycji architektoniczno-krajobrazowej.
Wymieniana jest nawierzchnia ścieżki prowadzącej od ruin hali przedpogrzebowej do placu apelowego oraz ścieżki prowadzącej do miejsca pamięci od ul. Lecha.
Umowa Muzeum ze spółką budowlaną na zagospodarowanie terenu zakłada, że prace zakończą się z końcem tego roku. Umowa zakłada nie tylko budowę nowych dróg i odnowienie posadzki wokół pomnika, ale i m.in. oznaczenie przebiegu granic dwóch cmentarzy, tablic z informacjami i regulaminami, wykonać konstrukcję pod makiety dla osób z dysfunkcją wzroku, budowę małej architektury.
"Wszystkie działania inwestycyjne w miejscu pamięci KL Plaszow prowadzone są pod nadzorem archeologicznym na podstawie pozwolenia Miejskiego Konserwatora Zabytków. Archeologowie i wykonawcy robót konsultują swoje prace z Muzeum KL Plaszow, w tym z archeologiem pracującym w muzeum, który był odpowiedzialny za badania archeologiczne realizowane od 2016 roku" – powiedział w poniedziałek PAP Jacek Stawski z Muzeum Miejsca Pamięci KL Plaszow.
Po tym etapie zagospodarowania terenu rozpoczną się kolejne etapy budowy placówki muzealnej – m.in. wybudowany zostanie Memoriał i odnowiony Szary Dom. W obu tych obiektach będą wystawy.
Zakończenie budowy Muzeum KL Plaszow planowane jest na koniec 2025 r.
Muzeum Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie to nowa, powołana w 2021 r. instytucja kultury współprowadzona przez miasto Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest ona wciąż w organizacji. Muzeum KL Plaszow obejmuje obszar 37 ha powierzchni byłego obozu.
Gmina Miejska Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyły 50 mln zł na inwestycje związane z budową muzeum. Niemiecki nazistowski obóz Plaszow został założony w październiku 1942 r. na terenie dwóch cmentarzy żydowskich. Początkowo funkcjonował jako obóz pracy, a od stycznia 1944 r. został przekształcony w obóz koncentracyjny. Jego teren stale powiększano, z kilkunastu hektarów rozrósł się do 80 ha. Szacuje się, że przez cały okres funkcjonowania KL Plaszow Niemcy więzili tam ok. 30-40 tys. osób, a zamordowali - ok. 5-6 tys. Prochy ofiar rozsypano na terenie obozu.
- A
- A
- A
Pierwsze prace budowlane na terenie dawnego KL Plaszow
Na terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu KL Plaszow w Krakowie prowadzone są pierwsze prace budowlane, mające dostosować ten teren do planowanej tu placówki muzealnej. Obecnie wymieniane są posadzka wokół Pomnika Ofiar Faszyzmu oraz nawierzchnie ścieżek.
crop_free
1
/ 15
crop_free
1
/ 7
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Zobacz także
Najnowsze
-
20:11
Co zostawią po sobie populiści? Wielkie budowy, absurdalne projekty i Państwo Środka
-
20:10
Niedosyt przy Reymonta. Wisła dzieli się punktami ze Stalą Rzeszów
-
19:19
Bardzo trudne warunki na małopolskich drogach! Pada śnieg, jest ślisko
-
18:35
Czy jesteśmy niebinarni jak motyle?
-
17:42
Bruk-Bet gromi rywali w Kołobrzegu. Cztery gole Kacpra Karaska!
-
21:05
Jak rozmawiać z nastolatkami o narkotykach?
-
14:05
W pomaganiu ważna jest ciągłość
-
14:05
Łucja Malec - Kornajew pokazuje swój Kraków
-
14:05
Seniorzy ją rozczulają
-
14:05
Stara się leczyć traumę transgeneracyjną
-
14:05
Wystawia sztuki na osiedlach, na klatkach schodowych, w oknach, by być bliżej ludzi
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze