Jego zdaniem ze względu na epidemię koronawirusa - miejska inicjatywa nie będzie cieszyła się zbyt dużym zainteresowaniem dlatego pieniądze lepiej przeznaczyć na radzenie sobie z problemami wywołanymi przez wprowadzone obostrzenia i zakazy.

Pomysł wstrzymania tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego - zdaniem radnego Łukasza Wantucha to jedyne sensowne rozwiązanie tej sytuacji. Jak mówi - inicjatywa nie przyciągnie uwagi mieszkańców zajętych problemami z pracą i upadającymi przesiębiorstwami. Pieniądze zarezerwowane w kasie miasta można za to przeznaczyć właśnie walkę ze skutkami epidemii koronawirusa. Wystarczy tylko zmienić prawo. "Rząd powinien zwrócić się do Sejmu z propozycją zmiany ustawy. W ustawie jest zapisana sztywna kwota 0,5 proc.budżetu miasta, a ponieważ ostatnia specustawa miała 177 stron, to może znajdzie się też wola aby na rok taki przepis zawiesić. Ten okres jest bardzo zły dla budżetu obywatelskiego, bo niek nie ma glowy do składania projektów, ani głosowania, ani weryfikacji" - przekonuje Wantuch.

Dodał, że decyzję w tej sprawie należałoby podjąć jak najszybciej, bo z początkiem kwietnia ruszył nabór wniosków. Urzędnicy przypominają, że od dwóch lat Budżet Obywatelski objęty jest zapisami ustawy, która blokuje właśnie takie pomysły. Przekonują też, że przeniesienie inicjatywy do internetu nie musi oznaczać porażki.

Koncepcję Wantucha krytykuje ambasador Budżetu Obywatelskiego i inny miejski radny - Łukasz Maślona. "Nie można zrezygnować z organizacji Budżetu Obywatelskiego i przesunąć zarezerwowanych pieniędzy na inny cel. Takie pomysły blokuje ustawa"  - przekonuje Łukasz Maślona. Przypomniał, że jesienią mieszkańcy będą co prawda wybierali zwycięskie projekty, ale ich realizacja rozpocznie się dopiero w 2021 roku, dlatego zamrożonych w kasie miasta 32 milionów złotych nie można przeznaczyć na likwidowanie skutków epidemii koronawirusa. Dodał jednak, że wielu mieszkańców przygotowuje projekty wspierające krakowskie szpitale i ośrodki zdrowia. Maślona dodaje, że mimo przeniesienia konsultacji na fora internetowe - mieszkańcy nie zawiedli i zgłosili wiele pomysłów na projekty do Budżetu Obywatelskiego. Najwięcej z nich dotyczy na razie zieleni i właśnie wsparcia krakowskich lecznic.

Mateusz Płoskonka z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia przekonuje, że mieszkańcy mogą liczyć na porady w zakresie przygotowywanych projektów. "Forma internetowa jest wspierana przez kontakt telefoniczny, gdzie dyżurują eksperci" - mowi Płoskonka.

Nabór wniosków potrwa do końca kwietnia. Głosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zaplanowano na przełom września i października.

 

 

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 


(Joanna Orszulak/jp)