Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pergamin z X w. w Archiwum Narodowym w Krakowie

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2013.07.02 13:11 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:08 )
Na XVI wiecznej księdze sądowej odkryto 2 karty pergaminowe. Jedna z tekstem komentarza do Retoryki Cycerona autorstwa Gajusza Mariusza Wiktoryna, druga to fragment Metamorfoz Owidiusza.

Fot: B. Berska


XVI-wieczną księgą sądową, mieszczącą zapisy związane z działalnością hutmana ratusznego za lata 1564–1565, a właściwie jej oprawa, zainteresował się dr. Marcin Starzyński z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na pergaminie, dziś silnie zabrudzonym i zatłuszczonym, widoczny jest tekst spisany w dwóch kolumnach brunatnym atramentem , wg ustaleń pana Starzyńskiego stanowiący fragment II księgi komentarza do Retoryki ( De inventione ) Marka Tulliusza Cycerona, autorstwa Rzymianina — Gajusza Mariusza Wiktoryna.

Wszelkie próby odpowiedzi na pytania, w jaki sposób oraz kiedy rozpoznana dziś karta z fragmentem komentarza do Retoryki Cycerona pióra Mariusza Wiktoryna mogła znaleźć się w Krakowie, są bezcelowe. Pewne jest jedynie to, że w połowie XVI stulecia jeden z krakowskich introligatorów użył jej, jako makulatury, do zabezpieczenia księgi sądowej hutmana ratusznego.

Dokonana przez naukowca analiza paleograficzna pisma widocznego na tej oprawie, pozwala datować ją na stulecie X ze wskazaniem na drugą jego połowę. Odkryty pergamin jest najstarszym spośród przechowywanych w krakowskim Archiwum dokumentów.

Wiek komentarza do Retoryki Cycerona został ustalony na podstawie formy zapisu - powiedział dr Marcin Starzyński z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Jeszcze bardziej wyjątkowe są odnalezione trzy paski pergaminowe z fragmentami Metamorfoz Owidiusza. Dotychczas na świecie zidentyfikowano 6 fragmentów tego utworu pochodzących z tak wczesnego okresu - tłumaczy odkrywca cennych pergaminów dr Marcin Starzyński z UJ.

Warto dodać, że Archiwum Narodowe w Krakowie jest jednym z lepiej zachowanych w Europie Środkowo-Wschodniej. Odkryty pergamin jest najstarszym spośród przechowywanych w krakowskim Archiwum dokumentów.
Anna Łoś/RK

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię