W założeniu miał być największym, najnowocześniejszym i najbardziej luksusowym hotelem w mieście i jednym z najbardziej ekskluzywnych tego typu obiektów w Polsce.
„Była to inwestycja nad wyraz pechowa – zaczęto ją realizować w ramach tzw. eksportu wewnętrznego powierzając generalne wykonawstwo Krakowskiemu Budopolowi” – czytamy w magazynie kulturalnym Kraków (2/18/88).
„Miał to być pięciogwiazdkowy hotel klasy „lux” włączony w sieć Intercontinentalu. Pod koniec 1979 r. gotowy był szkielet i ścianki działowe. W połowie 80. roku zaczęły się kłopoty, głównie z materiałami wykończeniowymi, które planowano sprowadzić z importu. W końcu podjęto decyzję o przygotowaniu nowego projektu, który uwzględniałby dostępne na polskim rynku wyposażenie”.
Jeden z najbardziej luksusowych obiektów w kraju
Otwarcie hotelu nastąpiło 15 maja 1988 roku. Był wtedy jednym z najnowocześniejszych budynków nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce. Obiekt miał cztery gwiazdki i znalazł się w międzynarodowej sieci rezerwacyjnej Intercontinental Hotel Group.
„Dysponuje 520 miejscami, w tym 15 apartamentami i 275 pokojami dwuosobowymi. W restauracjach, kawiarniach i nocnych klubach ma łącznie 1320 tzw. miejsc gastronomicznych. Są też basen, sauna i korty tenisowe” – donosi magazyn kulturalny Kraków.
Na terenie hotelu znajdował się dwupoziomowy parking, na którego dolne piętro zjechać można było bezpośrednio windą. Hotel posiadał m.in. drzwi na fotokomórkę, automatyczne spłukiwanie wody w WC, a także elektroniczny zegar zewnętrzny wraz z termometrem i kalendarzem. W hotelu znajdowały się także: solarium, studio odnowy biologicznej, minigolf, sklep Pewex, butik, sklep z pamiątkami, fryzjer, biuro podróży, pralnia, kwiaciarnia, kantor, kiosk, perfumeria, punkt opieki nad dziećmi oraz kasyno. Budynek posiadał 6 sal konferencyjnych mogących pomieścić do 600 osób. W salach tych poza spotkaniami i konferencjami odbywały się także okolicznościowe imprezy, np. studniówki.
Budynek po 14 latach – w listopadzie 2002 roku – został zamknięty.