List Marka Sowy, marszałka Małopolski do Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Krakowa:
"Z rosnącym niepokojem przyjmuję ostatnie wydarzenia, które towarzyszą tematowi Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022. Dzieje się tak nie tylko z powodu niekorzystnego klimatu medialnego, który podsycany jest niejednoznacznymi informacjami, ale również – a może przede wszystkim – z powodu braku rzetelnej informacji o korzyściach i kosztach związanych z organizacją ZIO Kraków 2022. Podjęta przez Pana Prezydenta inicjatywa o przeprowadzeniu w tej sprawie referendum pogłębia dodatkowo ten chaos i w pewien sposób poddaje w wątpliwość determinację Miasta w procesie ubiegania się o przyznanie mu roli gospodarza.
Pragnę przypomnieć, iż 20 października 2012 roku, po wcześniejszych konsultacjach, wspólnie skierowaliśmy list do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o wsparcie starań Krakowa w walce o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie w 2022 roku, w którym w sposób szczególny podkreślaliśmy naszą determinację, wyrazem której było podjęcie skutecznych i klarownych działań na rzecz zdobycia prawa organizacji ZIO 2022 w Krakowie oraz pozyskanie dla tej idei jak najszerszego poparcia społecznego. Przez długi okres czasu byłem wielokrotnie zapewniany o znacznym poparciu mieszkańców Krakowa i Małopolski dla tej idei, potwierdzonych wynikami badań przeprowadzonych przez Miasto Kraków.
Tymczasem Pana nagła zmiana stanowiska i deklaracja poparcia dla przeprowadzenia referendum nie tylko podważa wiarygodność wcześniejszych ustaleń, ale przede wszystkim naraża nas (a Pana Prezydenta w szczególności) na utratę wiarygodności wobec naszych partnerów, którzy w tej sprawie udzielili nam wsparcia, a w szczególności mam na myśli rządy Polski i Słowacji.
Stąd też, w zaistniałej sytuacji, apeluję o jak najszybsze przeprowadzenie tego referendum, najlepiej w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego 25 maja br.  Przeciąganie debaty wokół tej inicjatywy nie będzie jej służyć, a przeprowadzenie referendum w innym terminie – jak sądzę przy niskiej frekwencji – całkowicie pogrzebie szanse Krakowa na wejście do fazy finałowej, które i tak, w świetle ostatnich zdarzeń, zostały na własne życzenie osłabione.
Przeczytaj: M. Sowa: "Niska frekwencja skompromituje inicjatorów"
Pragnę przypomnieć, że Samorząd Województwa Małopolskiego – podobnie jak wszystkie małopolskie gminy, które maja być areną olimpijskich zmagań – od samego początku wspierał Kraków, upatrując w tym pomyśle m.in. długofalowych korzyści dla rozwoju całego regionu. Nasze zaangażowanie w projekt nabrało wymiernego wkładu poprzez udział Województwa Małopolskiego w zainicjowanym przez Kraków stowarzyszeniu jednostek samorządu terytorialnego – Komitet Konkursowy Kraków 2022. Wspierając ideę organizacji ZIO przekazaliśmy w ubiegłym roku z tytułu składki członkowskiej ponad 900 tys. zł., a w tym roku kolejne 1 800 tys. zł. W sposób naturalny dalsze wsparcie uzależniamy od wyników referendum i pierwszych rozstrzygnięć MKOL w lipcu br.
Panie Prezydencie, w sytuacji, która w dużej mierze jest wynikiem Pana inicjatywy o przeprowadzeniu referendum, oczekuję od Pana osobistego zaangażowania, które pozwoli przekonać mieszkańców Krakowa o słuszności podjętej inicjatywy, jaką jest ubieganie się o organizację ZIO Kraków 2022. W tym referendum nie chodzi o zaspokojenie indywidualnych ambicji, tylko o szanse na szybszy rozwój Krakowa i Małopolski oraz realizację wielu inwestycji, w szczególności tych poprawiających układ komunikacyjny i stan środowiska.
Niestety, od wyniku tego referendum zależeć będzie także wiarygodność Pana Prezydenta, Krakowa i częściowo Małopolski wśród naszych partnerów, z którymi wspólnie ten projekt końcem 2012 roku inicjowaliśmy".