"Głosowanie przebiega bardzo sprawnie. Nie stałam w kolejce. W zasadzie podczas gdy jedna osoba wchodzi do budynku, inna z niego wychodzi. Zasady bezpieczeństwa wynikające z pandemii koronawirusa są zachowane" – powiedziała PAP pani Anna, która głos oddała w obwodowe komisji nr 21 na Kleparzu. Zapytana o wybór pory dnia na pójście na wybory odpowiedziała, że nie jest rannym ptaszkiem i na każde wybory idzie po południu lub wieczorem. "Wybory to nie tylko obywatelski obowiązek, ale również przywilej. Jeżeli człowiek chce mieć jakiś wpływ na to, co się dzieje w kraju, to musi głosować, bo potem zostaje mu tylko ulica" – oceniła.
Przed panem Rafałem w siedzibie obwodowej komisji nr 14 na Piasku stały dwie osoby. "To jedna z najważniejszych dat w historii ostatnich lat. Myślę, że wynik wyborów będzie oznaczał albo dokręcanie śruby, albo poluzowanie jej i pójście w którąś stronę i to może być ciekawe" – powiedział. Podczas głosowania czuł się bezpiecznie, zalecenia sanitarne wynikające z pandemii były zachowane.
Więcej osób dało się zauważyć przed lokalami wyborczym położonymi poza ścisłym centrum miasta, np. w Płaszowie. Tu przed lokalem wyborczym, mieszczącym cztery komisje wyborcze (275, 276, 277, 278) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, było widać kilkanaście, kilkadziesiąt osób – jedyni wychodzili z budynku, inni zamierzali do niego wejść, drzwi się nie zamykały. Nie każda z osób na zewnątrz miała maseczkę na twarzy.
To, co w lokalu wyborczym rzuciło się w oczy panu Marcinowi, to wiele długopisów. "Nie każdy przychodził ze swoim długopisem. Na stole przed komisją, ale i tym, przy którym oddaje się głos, był stos długopisów" – zaobserwował pan Marcin.
Zapytany o to, co znaczą dla niego te wybory, odpowiedział: "Mam wrażenie, że uczestniczę w czymś wyjątkowym".
Chwilowe zwiększenie kolejek przed lokalami wyborczymi dało się zauważyć w godzinach przed i po nabożeństwach w pobliskich kościołach.
W niedzielę o godz. 7.00 rano rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Głosowanie potrwa do godz. 21.
O urząd prezydenta RP ubiegają się w drugiej turze obecny prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Frekwencja na godz. 17 wyniosła 52,1 proc.
PAP/jgk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.