Pomocy potrzebowała między innymi 87-letnia pani Halina. "Dostałam numer telefonu do urzędu miasta i wszystko w sposób miły i sympatyczny się odbyło. Panowie z czwartego piętra zwieźli mnie wózeczkiem. Żadnych wstrząsów, nic" - mówi.
- Kilku pacjentów już przewieźliśmy. Organizujemy całą pomoc. Jeśli ktoś jest na wysokich piętrach i wymaga wypożyczenia wózka, pomagamy. Jak piętro jest niższe i osoba jest chodząca, pomagamy zejść i zabezpieczamy osobę transportowaną do punktu szczepień - dodaje Grzegorz Tuszyński, który zajmuje się przewozem osób niepełnosprawnych.
Jak podkreśla Elżbieta Kojs-Żurek z wydziału polityki społecznej i zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, od poniedziałku przewożonych jest około 10 osób dziennie. "Do połowy marca mamy zapisanych na szczepienia ponad 300 osób. Liczba uzależniona jest od dostępności szczepionek. Z transportu mogą skorzystać osoby z wyznaczonym terminem szczepienia" - tłumaczy.
- Osoby, które dzwonią, żeby się zarejestrować, są zwykle kierowane do ośrodków najbliżej miejsca zamieszkania. Zdarza się dalsza odległość, ale nie taka, żeby trzeba było 2 godziny jechać po Krakowie - mówi Grzegorz Tuszyński. Elżbieta Kojs-Żurek także i przy tym przypadku zwraca uwagę na dostępność szczepionek. "Zdarzyły się takie sytuacje, w których osoba z Nowej Huty jechała szczepić się na Kurdwanów lub odwrotnie" - dodaje.
- Wybrałam najbliższy punkt od miejsca zamieszkania. Udało się. Interesowałam się szczepieniami. Wcześniej przyjechałam, zostałam zaszczepiona. Druga dawka będzie 27 lutego. Mam już wszystko załatwione jak należy - mówi pani Halina.
Zgodnie z informacjami Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, transport dla osób starszych oraz z niepełnosprawnościami udało się uruchomić w każdej gminie w Małopolsce. Jest on współfinansowany przez rząd, który ma pokryć 80% średnich kosztów. W Krakowie jednak nie uda się za to zapłacić nawet połowy kosztów. Zgodnie z obietnicami rząd ma dofinansować 80% średnich kosztów. Według wyliczeń mają wynosić one 75 złotych za przewóz osoby z niepełnosprawnościami oraz 30 złotych za seniora. W Krakowie będzie to kosztować jednak więcej.
- Realny koszt to w przypadku osób niepełnosprawnych 120 złotych i 80 złotych przy osobach 70+. W przypadku osób niepełnosprawnych otrzymamy zatem dofinansowanie na poziomie połowy realnych kosztów. W przypadku osób 70+ stosunkowo mniej. Dostaniemy 24 złote, kosztuje nas to 80 złotych. Możemy zatem policzyć, jaki jest wkład miasta w to zadanie - wylicza Elżbieta Kois-Żurek.
Miasto szacuje, że organizacja transportu na szczepienia będzie kosztować w sumie około dwóch milionów złotych.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Tomasz Bździkot/ko