- A
- A
- A
Ogromne straty w związku z nieodpowiedzialnym posługiwaniem się fajerwerkami
Zarzut uszkodzenia mienia lub narażenia życia i zdrowia ludzi na niebezpieczeństwo może usłyszeć sprawca pożaru mieszkania w Krakowie. Lokal spłonął w noc sylwestrową przez nieodpowiedzialnie odpalone fajerwerki, które spadły na balkon. Policja przegląda osiedlowy monitoring i ustala świadków zdarzenia. To nie jedyne straty w Małopolsce, do których doszło przez nieostrożność podczas odpalania materiałów pirotechnicznych.Prawo zakazuje użycia wyrobów pirotechnicznych, ale w miejscach publicznych i z wyjątkiem 31 grudnia i 1 stycznia.
Te dwa dni jednak wystarczyły, by doszło do ogromnych strat w związku z nieodpowiedzialnym posługiwaniem się fajerwerkami. Odpalone na osiedlu w pobliżu Muzeum Lotnictwa w Krakowie trafiły na balkon jednego z mieszkań. Ogień zajął papierowe kartony, a od nich drzwi balkonowe i cały lokal.
Zobacz też: Jedni świetnie się bawili - inni liczą straty. Od fajerwerków spłonęło mieszkanie
- Całkowicie wypalone okno, popękały szyby, całe mieszkanie jest zakopcone. Ogień rozprzestrzeniał się dość szybko. Przerażające – mówi pani Ewa, właścicielka mieszkania. A policja szuka sprawcy zdarzenia. - To jest osiedle strzeżone, zamknięte dla osób postronnych. Są monitoringi, są kamery przy poszczególnych klatkach schodowych. Ten monitoring będziemy zabezpieczać. Ustalamy również świadków tego zdarzenia – mówi Katarzyna Cisło z małopolskiej policji.
Z powodu niewłaściwego używania fajerwerków w samym Krakowie pogotowie odnotowało jedynie kilka niewielkich oparzeń. W regionie doszło jednak do dwóch poważnych pożarów.
- Do dużego pożaru doszło 1 stycznia po północy na terenie powiatu tatrzańskiego w miejscowości Murzasichle, zapaleniu uległ budynek mieszkalno-gospodarczy. Działania trwały niemal 6 godzin, była to bardzo trudna akcja. Odnotowaliśmy też informację o pożarze na terenie powiatu tarnowskiego w miejscowości Pleśna. Tam na skutek niewłaściwego obchodzenia się z fajerwerkami zapaleniu uległy krzewy ogrodowe – mówi Sebastian Woźniak z Państwowej Straży Pożarnej.
Strażacy ostrzegają, że petardy i fajerwerki należy kupować tylko w sprawdzonych miejscach i z atestem oraz z instrukcją w języku polskim. - I przede wszystkim, co być może nie raz jest najtrudniejsze, nie powinniśmy odpalać materiałów pirotechnicznych będąc pod wpływem alkoholu. Nie wolno ich też odpalać z tarasów, balkonów i wewnątrz pomieszczeń – dodaje Sebastian Woźniak.
Odpalanie petard poza 31 grudnia i 1 stycznia grozi mandatem lub grzywną. W Polsce zakaz zabawy fajerwerkami dotyczy jedynie miejsc publicznych. Na własnej posesji można ich używać w godzinach, kiedy nie obowiązuje cisza nocna i jeśli nie będą przeszkadzać sąsiadom.
Dla przykładu - zakaz używania fajerwerków w sylwestra wprowadzono w około 800 włoskich miejscowościach. W 300 z nich obowiązuje on przez cały rok. Złamanie zakazu jest karane mandatem w wysokości nawet pięciuset euro, a w Turynie – aresztem wraz z zarzutem maltretowania zwierząt.
Dominika Kossakowska/jgk
Komentarze (0)
Najnowsze
-
16:43
WOŚP w Krakowie zebrała prawie 4 miliony złotych!
-
16:10
Mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich proszą o dodatkowy przystanek kolejowy
-
16:06
O kilku wyrazach, które wypowiadamy niedbale
-
15:30
Uwaga kierowcy, ogromny korek na A4 w kierunku Katowic
-
15:04
Jak pływać, to tylko w Sękowej. Gmina buduje kompleks basenów
-
14:59
"Fotografia odegrała kluczową rolę w zachowaniu pamięci o ofiarach Holokaustu"
-
14:48
Pozwólmy dzieciom samodzielnie podejmować decyzje
-
14:23
Tarnowskie lodowiska się topią. Wszystko przez pogodę
-
13:39
Szpital im. Narutowicza w finansowych tarapatach. Czy miasto pożyczy pieniądze?
-
13:30
„Na nowej wystawie głównej w Muzeum Auschwitz nie będzie multimedialnych fajerwerków”
-
13:10
"To ostatnia taka okrągła rocznica. I coraz mniej tych, którzy dają świadectwo"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze