Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Odeszli w ostatnim roku. Zdjęcia, biografie i wspomnienia

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2013.10.31 10:22 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:47 )
Od ubiegłego roku Małopolska pożegnała wielu ludzi znanych i zasłużonych dla regionu. Przedstawiamy ich sylwetki i wspomnienia o nich.


prof. Jacek Woźniakowski

ur. 23 kwietnia 1920 w Biórkowie, zm. 29 listopada 2012 w Warszawie

Pierwszy w wolnej Polsce, po 1989 roku prezydent Krakowa, założyciel i wieloletni redaktor naczelny Wydawnictwa ZNAK, współtwórca Tygodnika Powszechnego. Człowiek wielkiej kultury, wiedzy, szerokich intelektualnych horyzontów. P. Jacek Woźniakowski jest pochowany w cmentarzu w podwarszawskich Laskach.

Prof. Jacka Woźniakowskiego wspomina Marta Szostkiewicz:
[

Posłuchaj: 

]




Marek Skwarnicki

ur. 30 kwietnia 1930 w Grodnie, zm. 12 marca 2013 w Krakowie

Poeta, prozaik, publicysta, wieloletni redaktor i felietonista "Tygodnika Powszechnego". Był poetyckim doradcą Jana Pawła II. W latach 1978-2000 odbył dziesięć podróży z papieżem Janem Pawłem II jako redaktor "Tygodnika Powszechnego" akredytowany przez Watykan.

Marka Skwarnickiego wspomina Marta Szostkiewicz:
[

Posłuchaj: 

]




Krzysztof Kozłowski

ur. 18 sierpnia 1931 w Przybysławicach, zm. 26 marca 2013 w Krakowie

Były minister spraw wewnętrznych, szef Urzędu Ochrony Państwa, senator. Krzysztof Kozłowski był absolwentem prestiżowego I Liceum Ogólnokształcącego imienia Nowodworskiego w Krakowie i doktorem filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez blisko pół wieku jako najbliższy współpracownik i zastępca Jerzego Turowicza tworzył "Tygodnik Powszechny". Kozłowski jest pochowany na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Senatora Krzysztofa Kozłowskiego wspomina Marta Szostkiewicz:
[

Posłuchaj: 

]




Sławomir Mrożek

ur. 29 czerwca 1930 w Borzęcinie, zm. 15 sierpnia 2013 w Nicei

Swoją karierę zaczynał jako rysownik w krakowskim Przekroju w 1950 roku. W tym samym roku wydał dwa zbiory opowiadań. Największą sławę przyniosły mu jednak dramaty. Najsłynniejsze to wydane w 1964 roku "Tango", "Letni Dzień z 1983" oraz "Miłość na Krymie" z 1993 roku. Mrożek został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Prochy Sławomira Mrożka spoczywają w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej w Krakowie.

Sławomira Mrożka wspomina Anna Kluz:
[

Posłuchaj: 

]




Kardynał Stanisław Nagy

ur. 30 września 1921 w Bieruniu Starym, zm. 5 czerwca 2013 w Krakowie

Należał do Zgromadzenia Księży Serca Jezusowego, miał tytuł profesora nauk teologicznych. Mieszkał i pracował między innymi w Krakowie i w Tarnowie, studiował w Krakowie i w Lublinie. W 2003 roku papież Jan Paweł II mianował go kardynałem. Stanisław Nagy był najstarszym kardynałem w Polsce. Był bliskim przyjacielem papieża Jana Pawła II. Kardynał został pochowany w sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach.

Kardynała Stanisława Nagiego wspomina Anna Kluz:
[

Posłuchaj: 

]




Władysław Radwański

ur. 25 maja 1932 w Krakowie, zm. 11 sierpnia 2013 tamże

W młodości był wybitnym hokeistą Cracovii. Człowiek, przyjaciel, wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Absolwent Krakowskiej Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego. Pedagog z 60-letnim stażem, uwielbiany przez młodzież. Uczył wychowania fizycznego. Większą część swojego życia poświęcił ukochanej Cracovii, najpierw jako junior sekcji piłki nożnej (od 1947 r.), a później jako hokeista i trener pierwszej drużyny Pasiaków. Dziadek naszych najlepszych obecnie tenisistek Agnieszki i Urszuli Radwańskich. Władysław Radwański jest pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Władysława Radwańskiego wspomina Tadeusz Kwaśniak:
[

Posłuchaj: 

]


Maciej Berbeka

ur. 17 października 1954 w Zakopanem, zaginął 6 marca 2013 na stokach Broad Peak w Karakorum

Ratownik TOPR, przewodnik tatrzański i himalaista. Zdobył pięć ośmiotysięczników, ale jak wielokrotnie podkreślał, przede wszystkim był ratownikiem TOPR i to dla niego było filozofią życia. Zginął wraz z Tomaszem Kowalskim podczas zejścia ze zdobytego szczytu Broad Peak. Nie wiadomo dokładnie jak rozegrała się tragedia - wiadomo jedynie, że Tomasz Kowalski zgłaszał kierownikowi wyprawy kłopoty ze zdrowiem i że nie ma sił, aby wrócić. Maciej Berbeka, ratownik TOPR, zapewne został z partnerem, aby mu pomóc i sam również zginął. Jego ciało spoczywa na stokach Broad Peak. Symboliczny grób znajduje się w Zakopanem.

Macieja Berbekę wspomina Daniela Motak:
[

Posłuchaj: 

]


Krzysztof Nazar

ur. 20 stycznia 1949 w Krakowie, zm.5 lipca 2013 tamże

Reżyser teatralny, telewizyjny i operowy. Jego teatr był widowiskowy i wizyjny. W telewizji stworzył własny język sceny. Stosunkowo późno zajął się operą, gdzie stworzył błyskotliwe realizacje oper Krzysztofa Pendereckiego. Miał opinię twórcy wymagającego. Reżyser został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Artystę wspomina Justyna Nowicka:
[

Posłuchaj: 

]



J erzy Nowak

ur. 20 czerwca 1923 w Brzesku, zm. 26 marca 2013 w Warszawie

Aktor teatralny i filmowy, reżyser, przez wiele lat związany ze Starym Teatrem w Krakowie. Po raz ostatni wystąpił na deskach teatru w lutym, grając Hirsza Singera w spektaklu "Ja jestem Żyd z "Wesela", według prozy Romana Brandstaettera. W tę rolę w ciągu 20 lat wcielił się ponad 630 razy, przechodząc do historii polskiego teatru. Został pochowany w Alei Zasłużonych na krakowskim Rakowickim.

Artystę wspomina Justyna Nowicka:
[

Posłuchaj: 

]


Marek Jackowski

ur. 11 grudnia 1946 w Starym Olsztynie, zm. 18 maja 2013 w San Marco

Założyciel i wieloletni lider grupy Maanam. Jackowski swoją muzyczną drogę rozpoczynał w Łodzi. Pod koniec lat 60. przeprowadził się do Krakowa, gdzie nawiązał współpracę z Piwnicą pod Baranami a następnie z grupą Anawa, z którą nagrał płyty: Marek Grechuta & Anawa i Korowód. Później grał też z zespołem Osjan. Współpracował także m.in. z Johnem Porterem. W 1975 roku w Krakowie wraz z Milo Kurtisem założył zespół Maanam, którego został liderem i głównym kompozytorem. Spoczywa na cmentarzu w San Marco.

Marka Jackowskiego wspomina Antoni Krupa:
[

Posłuchaj: 

]



Jarosław Śmietana

ur. 29 marca 1951 w Krakowie, zm. 2 września 2013 tamże

Karierę muzyczną rozpoczął w 1971 r. zdobywając wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą. Występował wtedy z zespołem bluesowym Hall. Następne zespoły z którymi był związany to Extra Ball, Symphonic Orchestra i Polish Jazz Stars. Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Nagrał ponad 30 płyt. został w Alei Zasłużonych na krakowskim Cmentarzu Rakowickim.


Jarosława Śmietanę wspomina jego przyjaciel Antoni Krupa:
[

Posłuchaj: 

]



Henryk Markiewicz

ur. 16 listopada 1922 w Krakowie, zm. 31 października 2013 tamże

Od 1956 profesor UJ, należał do grona najwybitniejszych autorytetów polskiej nauki o literaturze. W latach 1977 – 1984  był dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, przez wiele lat kierownikiem Zakładu Teorii Literatury i Poetyki Historycznej Instytutu Filologii Polskiej UJ. W r. 1986  profesor Markiewicz został wybrany na członka Senatu UJ, od r. 1980 był członkiem Polskiej Akademii Nauk, od r. 1990 członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Profesor Henryk Markiewicz jest autorem kilkudziesięciu książek i kilkuset artykułów naukowych z dziedziny teorii i historii literatury.



Władysław Cywiński

ur. 12 sierpnia 1939 w Wilnie, zm. 12 października 2013 w Dolinie Złomisk

Wybitny znawca Tatr, zginął w wypadku w słowackich Tatrach Wysokich. Był taternikiem od 1959 roku, a przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim od 1967 roku. Zdaniem specjalistów był najlepszym w historii znawcą topografii Tatr, autorem wielu publikacji o tematyce tatrzańskiej, przewodnikiem, taternikiem i ratownikiem TOPR oraz wielkim obrońcą górskiej przyrody. Był też autorem książki autobiograficznej "Góral z Wilna. Tatry, seks, polityka", opublikowanej w 2002 roku. W stanie wojennym był zaangażowany w działalność opozycyjną i pomoc dla podziemnego kościoła w Czechach i na Słowacji.


Władysława Cywińskiego wspomina Daniela Motak:
[

Posłuchaj: 

]


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię