Wszystkie formalności reporter Radia Kraków załatwił w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Krakowie.
"Rozpoczynamy formalny nabór. Dalsze procedury będą wynikały z określonych przepisów, na pewno zaliczymy do tego badania psychologiczne. Wszyscy ochotnicy zostaną ujęci w bazie danych, a z chwilą ukazania się przepisów zostaną powiadomieni przez WKU o możliwości złożenia dokumentów" - mówi szef działu rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Krakowie major Jarosław Wójcik.
Kiedy rozpoczną się przygotowania rekrutów? "W przyszłym roku powinnien ruszyć nabór. W pierwszej kolejności będą to bataliony obrony terytorialnej na wschodzie kraju i sukscesywnie będą uzupełniane o kolejne województwa. Docelowo formowanie wszystkich jednostek OT powinno zakończyć się w 2019 roku" - dodaje mjr Wójcik.
Czy jest szansa na możliwość wcześniejszego uczestniczenia w ćwiczeniach? "Wszystkich chętnych, którym zależy na przygotowaniu się we własnym zakresie zapraszamy na szkolenie przez nas organizowane. Głównie skupiamy się na wyszkoleniu ogniowym, czyli na posługiwaniu się bronią. Kolejne szkolenie dla nowych chętnych zaczynamy za pół roku, ale już teraz warto się do nas zapisać, ponieważ pomagamy rekrutom uzyskać pozwolenie na broń, które jest niezbędne do uczestnictwa w szkoleniu" - wyjaśnia Wiktor Powiłajtis ze stowarzyszenia Terytorialni.
Jakie warunki trzeba spełnić? "Trzeba być obywatelem Polski, mieć ukończone 21 lat, być niekaranym i mieć pełną zdolność do czynności prawnych. W naszej organizacji średnia wieku to 30 lat. Zapisali się do nas informatycy, prawnicy, marketingowcy. Radiowiec też by się nadał" - dodaje Powiłajtis.
Do krakowskiego oddziału Wojskowej Komendy Uzupełnień zgłosiło się już 230 chętnych. Po rekrutacji, kiedy już zostaną żołnierzami OT, będą ćwiczyć przez jeden weekend w miesiącu, a ochotnicy będą otrzymywać 500 zł miesięcznie.
W całej Polsce do służby WOT zgłosiło się co najmniej 10 tys. ochotników.
(Grzegorz Krzywak/ew)
Obserwuj autora na Twitterze: