Zgodnie z decyzją rządu w środkach komunikacji miejskiej nie może podróżować więcej pasażerów niż połowa siedzących miejsc.
Ze względu na konieczność wysyłania dodatkowych autobusów na przystanki, gdzie pasażerowie nie mieszczą się w autobusach i tramwajach w Krakowie, od poniedziałku zwiększyła się częstotliwość kursowania autobusów na kilkudziesięciu liniach. W porównaniu do poprzedniego tygodnia na liniach regularnych kursuje 70 autobusów więcej.
Jak się okazuje nie zminimalizowało to konieczności podstawiania dodatkowych autobusów – tylko w poniedziałek 15 rezerwowych autobusów wykonało 80 dodatkowych kursów na tych liniach, gdzie na transport oczekiwało więcej pasażerów niż połowa siedzących miejsc w pojeździe.
Rzecznik prasowy krakowskiego MPK Marek Gancarczyk powiedział PAP, że również we wtorek dodatkowe autobusy były wysyłane kilkadziesiąt razy. "Dodatkowe kursy potrzebne są przed wszystkim na liniach aglomeracyjnych" – zauważył.
Podczas kontroli poniedziałkowych - z powodu zbyt dużej liczby pasażerów - policja ok. godz. 5 rano zatrzymała autobus na linii aglomeracyjnej nr 211 (trasa z Niepołomic do Kombinatu) w godzinach porannych w rejonie Wolicy. Po kontroli został wysłany dodatkowy autobus. We wtorek, aby uniknąć sytuacji z poprzedniego dnia, na linię tę o 5 rano automatycznie został wysłany rezerwowy autobus.
Dodatkowe kursy w godzinach szczytu, które mają być uruchomione (na wniosek gmin Liszki i Czernichów) od czwartku, dotyczą linii aglomeracyjnych: 229, 239, 249, 259, 269. Autobusy będą tu kursować z taką częstotliwością jak w dni powszednie; poza godzinami tak jak dotychczas – według sobotniego rozkładu jazdy.
W poniedziałek – według informacji Urzędu Miasta Krakowa – na liniach aglomeracyjnych było potrzebnych 50 dodatkowych kursów. Autobusy wyjeżdżały najczęściej na linie: 204, 211, 239 i 283. Były potrzebne nie tylko w godzinach porannego szczytu, ale też w godzinach popołudniowych, między godzinami 15 a 18 – w tym czasie tylko na linach 253 i 283 po zgłoszeniach od kierowców rezerwy były wysyłane do ruchu sześć razy.
Na liniach autobusowych miejskich najwięcej dodatkowych kursów, bo 12, było potrzebnych na linii nr 172 (o takiej potrzebie informowali dyspozytorów MPK kierowcy). Wzmocnienia były też potrzebne na liniach 125 i 503.
Także na liniach tramwajowych były wykorzystywane dodatkowe wagony. Taka konieczność była przede wszystkim na linii nr 9, ale i 13 i 50. Wniosek o zwiększenie częstotliwości kursowania na tych liniach trafi do Zarządu Transportu Publicznego.
Według informacji przekazanych mediom, w najważniejszych miejscach przesiadkowych pracują inspektorzy ruchu MPK, którzy w przypadku wystąpienia takiej potrzeby, uruchomią dodatkowe kursy.
Miejski przewoźnik apeluje do pasażerów o wyrozumiałość, zachowanie odpowiedniego dystansu w pojazdach komunikacji miejskiej i stosowanie się do wytycznych służb porządkowych.
(PAP/ek)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.