Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Obwarzanek krakowski na wadze urzędników

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2012.09.03 13:56 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:32 )
Cieńsze, lżejsze, wyrabiane ręcznie i wypiekane według receptury zatwierdzonej przez Komisję Europejską - tylko takie obwarzanki krakowskie od teraz mają trafiać do sklepów w całej Polsce.

fot: Aneta Regulska


Produkt mogą wyrabiać piekarnie posiadające certyfikat zgodności, czyli świadectwo poświadczające, że obwarzanek jest produkowany zgodnie z zatwierdzoną recepturą.

Większość krakowskich przedsiębiorców nie posiada takiego świadectwa. Do tej pory omijali przepisy i zamiast używania pełnej nazwy "obwarzanek krakowski" podrabiane produkty nazywali preclami albo bajglami.

Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie zamierza ukrócić ten proceder. Piekarze już zapowiadają, że nie wycofają się z rynku. "To tak jakby ktoś zabronił komuś produkowania chleba, bo nie nazywa się prądnicki..." - mówią.

Nie tylko kształt i charakterystyczny pleciony wzór jest chroniony, ale również wielkość i waga obwarzanka krakowskiego, które od teraz mają być kontrolowane przez urzędników.
Obwarzanek to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Krakowa. Tradycja jego wypieku jest bogata i długa - pierwsze zachowane wzmianki na temat obwarzanka pochodzą z XIV w. Pieczywo sprzedawano kiedyś z tak zwanych jatek piekarskich otwieranych każdego dnia o 6.00. Dzisiaj obwarzanki najczęściej można kupić na ruchomych stoiskach na ulicach.
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię