- A
- A
- A
Obwarzanek krakowski na wadze urzędników
Cieńsze, lżejsze, wyrabiane ręcznie i wypiekane według receptury zatwierdzonej przez Komisję Europejską - tylko takie obwarzanki krakowskie od teraz mają trafiać do sklepów w całej Polsce.Produkt mogą wyrabiać piekarnie posiadające certyfikat zgodności, czyli świadectwo poświadczające, że obwarzanek jest produkowany zgodnie z zatwierdzoną recepturą.
Większość krakowskich przedsiębiorców nie posiada takiego świadectwa. Do tej pory omijali przepisy i zamiast używania pełnej nazwy "obwarzanek krakowski" podrabiane produkty nazywali preclami albo bajglami.
Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie zamierza ukrócić ten proceder. Piekarze już zapowiadają, że nie wycofają się z rynku. "To tak jakby ktoś zabronił komuś produkowania chleba, bo nie nazywa się prądnicki..." - mówią.
Nie tylko kształt i charakterystyczny pleciony wzór jest chroniony, ale również wielkość i waga obwarzanka krakowskiego, które od teraz mają być kontrolowane przez urzędników.
Obwarzanek to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Krakowa. Tradycja jego wypieku jest bogata i długa - pierwsze zachowane wzmianki na temat obwarzanka pochodzą z XIV w. Pieczywo sprzedawano kiedyś z tak zwanych jatek piekarskich otwieranych każdego dnia o 6.00. Dzisiaj obwarzanki najczęściej można kupić na ruchomych stoiskach na ulicach.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:35
Wypadek na stacji paliw w Krakowie. Doszło do wycieku gazu
-
17:56
Krakowscy uczniowie od poniedziałku będą mieli swojego rzecznika
-
16:51
Bartosz Kopacz: Nie przyszedłem do Niecieczy odcinać kupony
-
15:30
"Ręce precz od naszych dzieci" - w Krakowie protestowano przeciwko edukacji zdrowotnej
-
15:29
Tarnowscy szczypiorniści udanie rozpoczęli rundę rewanżową
-
13:06
Czym jest dziś Conradowskie jądro ciemności? Profesor filozofii: Tym samym – agresją wobec obcości
-
12:46
Zimowa aura przyciągnęła turystów do Krynicy i na stoki narciarskie
-
11:55
Szykują się utrudnienia dla kierowców, mieszkańcy Szczurowej zapowiadają protest
-
11:20
Krakowski Rynek Główny w bieli
-
10:55
Wielki sukces Muszyny. Liczby mówią same za siebie
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze