Dyrektor Betlej zapowiedział, że przez kolejne pięć lat będzie wraz z zespołem „kontynuował to, co najważniejsze - aby Wawel był otwarty, dostępny, inspirujący, żeby nie był wyłącznie destynacją turystyczną czy rezerwatem”.

Wawel - miejsce wspólne

Jesteśmy pomnikiem historii. Mamy tego pełną świadomość i od tego nigdy nie będziemy się odwracać. Chcemy również, żeby Wawel był przede wszystkim miejscem wspólnym, bo to dziedzictwo ma wymiar wspólnoty. A wiec Wawel musi być „locus communis” czyli miejscem wspólnym

- tłumaczył dyrektor.

Zamek zawdzięcza sukces frekwencyjny ostatniego roku m.in. realizowanej od kilku lat koncepcji „Wawelu otwartego”. Zakłada ona, że Zamek udostępnia zbiory dla zróżnicowanych grup odbiorców, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Placówka zniosła chociażby  zakaz wykonywania zdjęć w trakcie zwiedzania, udostępniła zamknięte wcześniej przestrzenie Ogrodów Królewskich, kościoła św. Gereona, dziedzińca Batorego, gabinetu holenderskiego. W ciągu ostatnich pięciu lat Zamek zwiększył liczbę obiektów na ekspozycjach o 30 proc., przygotował siedziska na ekspozycjach, na trasie zwiedzania stworzył intymne przestrzenie dla mam z dziećmi.

W tym roku, tylko na wzgórzu wawelskim, Zamek zorganizował 10 wystaw, a w swoich oddziałach - w Dworze w Stryszowie cztery ekspozycje, w Zamku Pieskowa Skała trzy.

Od 28 do 30 grudnia na dziedzińcu arkadowym wzgórza wawelskiego odbędą się wieczorne mappingi.

- Powrócimy pamięcią do wybranych - stałych i czasowych - ekspozycji, które zaistniały na Wawelu w ciągu ostatnich pięciu lat, budząc zachwyt krytyków i publiczności

- zachęcał Andrzej Betlej.

Międzymurze, Mała Baszta...

Co będzie się działo na Wawel w przyszłym roku? Zespół Zamku przygotuje dziewięć wystaw stałych i czasowych. Zakończone zostaną, rozpoczęte w latach ubiegłych, wielkie inwestycje konserwatorskie: Międzymurze, czyli nowa trasa podziemna biegnąca wzdłuż murów od strony Wisły i łącząca się z jamą smoka wawelskiego; Nowa Zbrojownia ze stołpem (wieżą) oraz Mała Baszta, która w mijającym roku stała się atrakcją turystyczną za sprawą tarasu widokowego (w przyszłym roku znajdzie się w niej też wystawa stała o życiu codziennym mieszkańców tzw. miasteczka wawelskiego).

Wśród wystaw czasowych będzie prezentacja rzeźb Magdaleny Abakanowicz w Ogrodach Królewskich, a w Sali Senatorskiej - monumentalnych tkanin tej artystki. Planowana jest również ekspozycja malarstwa Łukasza Stokłosy - zwiedzający zobaczą prace przybliżające historię monarchii w nowożytnej Europie. W ofercie na przyszły rok znaleźć ma się też pokaz pocztówek z archiwum zamkowego - ta wystawa pozwoli prześledzić historię wzgórza wawelskiego na przestrzeni ostatnich 130 lat.

Według zapowiedzi znaczącą częścią wystawienniczej oferty będą dzieła Jacka Malczewskiego, ukazujące podróż malarza do tureckiej Anatolii.