W studiu im. Romany Bobrowskiej pojawili się Konrad Berkowicz (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy), Łukasz Gibała (Kraków Dla Mieszkańców), Adam Hareńczyk (Zjednoczeni Dla Krakowa), Rafał Komarewicz (Trzecia Droga), Andrzej Kulig (Ku Przyszłości) i Aleksander Miszalski (Koalicja Obywatelska). Zabrakło Łukasza Kmity, kandydata Prawa i Sprawiedliwości.
Najpierw kandydaci odpowiadali na pytanie o to, gdzie w najbliższych 5 latach powinny być w Krakowie budowane nowe mieszkania.
Niemal wszyscy zgodnie wskazywali na Rybitwy i wschodnią część Nowej Huty. Kandydaci postulowali też odrolnienie części gruntów w Krakowie, co pozwoliłoby uwolnić nowe tereny pod inwestycje. Większość odpowiadających podkreślała też, że należy zagospodarowywać pustostany.
Kandydaci zwracali uwagę na infrastrukturę na nowych osiedlach, które nie powinny być tylko „sypialniami”, już w trakcie planowania inwestorzy powinni mieć obowiązek uwzględniania potrzeb przyszłych mieszkańców. Równolegle z blokami powinny powstawać place zabaw, szkoły i przedszkola. Na tle innych wypowiedzi wyróżniło się wystąpienie Adama Hareńczyka, który zadeklarował, że jest przeciwnikiem koncepcji tak zwanych miast 15-minutowych i „tworzeniu tam gett”.
Kolejne pytanie dotyczyło budowy Trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej, czyli domknięcie trzeciej obwodnicy Krakowa i ewentualne ograniczenie ruchu na alejach trzech wieszczów.
Wszyscy zgodnie potwierdzili, że obie trasy są konieczne i trzeba je zbudować. Nikt natomiast nie zadeklarował chęci ograniczania ruchu na Alejach. Ruch na tej arterii ma się automatycznie zmniejszyć po tym, jak kierowcy będą mogli korzystać z trzeciej obwodnicy, szczególnie jeśli krakowianie będą mieli do dyspozycji sprawniejszą komunikację miejską i metro.
Dużo emocji wzbudził quiz wiedzy o mieście przygotowany dla chętnych do objęcia nad nim władzy. Nie wszyscy poradzili sobie z pytaniami…
Aleksander Miszalski nie wiedział, jak wysoka jest wieża mariacka (81 m), ani kiedy na krakowskie tory wyjechał pierwszy elektryczny tramwaj (1901 r.). Łukasz Gibała poległ na pytaniu o pomnik przed Teatrem im. J. Słowackiego (popiersie Fredry). Adam Hareńczyk nie umiał wskazać osiedla, na którym powstał pierwszy nowohucki budynek (os. Wandy). Andrzej Kulig nie wiedział, kim z zawodu był Wojciech Bednarski (pedagogiem).
W debacie padło też pytanie o metro i wzajemne oskarżenia kandydatów o populizm, a Konrad Berkowicz wręczył trzem konkurentom nietypowy prezent. Wszystko do odsłuchania w zapisie naszej radiowej debaty i zobaczenia w relacji wideo.