Pierwszy stadion Prądniczanki wybudowano w latach 50. ubiegłego wieku. Władze powstałego w 1921 r. w dzielnicy Prądnik Czerwony klubu przekonały Radę Miasta Krakowa, aby znalazła pieniądze na gruntowną modernizację obiektu. Prace ruszyły w 2017 r. W tym czasie powstała nowa, zadaszona trybuna. Może na niej zasiąść 1958 widzów. Zamontowano także oświetlenie o natężeniu 500 luksów. Na boisku ułożono nowoczesną sztuczną nawierzchnię. Obecnie stadion spełnia wymogi do rozgrywania meczów trzeciej ligi.
"To jest w zasadzie nowy, piękny architektonicznie obiekt. Będzie z niego korzystać kilkaset dzieci. Gdyby takich stadionów udało się nam wybudować więcej, to byłoby bardzo fajnie" – powiedział prezydent Majchrowski.
W Prądniczance trenuje blisko czterysta piłkarek i piłkarzy. Głównie młodzież i dzieci już od szóstego roku życia. Zadowolenia z doprowadzenia do końca tej inwestycji nie krył prezes KS Prądniczanka Jerzy Starmach. "Czujemy się godnymi następcami tych, którzy prawie sto lat temu założyli na Prądniku Czerwonym nasz klub. Nasi poprzednicy, budując ten stadion w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, mogli tylko marzyć, aby stał się tak nowoczesnym i funkcjonalnym obiektem. Gdy zaczynałem działać w Prądniczance w 2000 r., w klubie istniała tylko jedna sekcja męska piłki nożnej, a infrastruktura była w opłakanym stanie. Dzisiaj znajdujemy się w innej rzeczywistości, a klub ma pięć sekcji – siatkówki, koszykówki, zapasów oraz piłki nożnej dziewcząt i chłopców. Akademia Kobiecego Futbolu rozwija się błyskawicznie, trenuje u nas blisko sto pań i dziewcząt. Oddanie tego obiektu ma ogromne znacznie dla całej społeczności Prądnika Czerwonego, bo zyskaliśmy możliwość organizacji atrakcyjnych imprez sportowych" – podkreślił prezes Starmach.
Już 8 i 9 czerwca na tym stadionie rozegrane zostaną dwa mecze reprezentacji Polski w amp futbolu z Irlandią.
Stadion Prądniczanki nosi imię Władysława Kawuli. To najsłynniejszy wychowanek tego klubu. W barwach Wisły Kraków rozegrał 358 spotkań, na swoim koncie ma też pięć występów w piłkarskiej reprezentacji Polski.
Prądniczanka, oprócz stadionu, ma także oddaną do użytku w 2015 r. halę sportową.
(Tomasz Bździkot, PAP/ew)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.