Nie wydziały, ale departamenty „koordynujące działania poszczególnych komórek” – takie było założenie Aleksandra Miszalskiego, prezydenta Krakowa, kiedy obejmował urząd.
- Intencją tych zmian jest racjonalizacja pracy urzędu, połączenie wydziałów, które dublowały swoje kompetencje, stworzenie możliwości oszczędności środków. Widzę potrzebę wprowadzenia do urzędu profesjonalnego zarządzania, menedżerów, którzy zmienią sposób myślenia i będą pracować w oparciu o najnowsze metody zarządzania
- mówił prezydent Miszalski w październiku ubiegłego roku, kiedy ogłaszał zmiany w strukturze organizacyjnej magistratu.
Każdy z departamentów ma już swojego dyrektora lub dyrektorkę, siedmioro zostało wyłonionych w konkursach przeprowadzonych przez Wydział Organizacji i Nadzoru Urzędu Miasta Krakowa.
Doradzają, planują, zarządzają
Joanna Niewidok będzie szefową Departamentu Prezydenckiego obejmującego zakresem zarządczym funkcjonowanie Kancelarii Prezydenta, Biura Nadzoru Właścicielskiego, Wydziału Skarbu Miasta, Wydziału Kultury, instytucji kultury. Niewidok pracowała w sektorze publicznym i prywatnym. Ma doświadczenie w opracowaniu dokumentów strategicznych i planistycznych. Obszarem jej działań jest także doradztwo eksperckie w zakresie działań prorozwojowych i pozyskiwania funduszy z międzynarodowych i krajowych źródeł finansowania.
Paulina Typel-Walczykiewicz poprowadzi Departament Spraw Obywatelskich. Jest radczynią prawną, skończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2015 roku rozpoczęła pracę w Wydziale Geodezji UMK, pracowała także w Biurze Przejmowania Mienia i Rewindykacji UMK, była radczynią w Zespołach radców prawnych UMK i Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
Maria Wojtacha obejmie Departament Komunalny. Skończyła, między innymi, studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Pracowała w Uniwersytecie Jagiellońskim – Collegium Medicum, była zatrudniona w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, w Fundacji Internationaler Bund Polska. W latach 2009-2021 zasiadała w zarządzie Fundacji Rozwoju Gmin Polskich. Od 2009 roku prowadzi szkolenia i doradztwo z zakresu udzielania zamówień publicznych.
Departamentem Polityki Społecznej kierować będzie Monika Kosztyła, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu i Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego. Pracowała w Urzędzie Miasta w Jaśle i Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jaśle.
Rozliczają, koordynują, programują
Daniel Wiśniowski obejmie Departament Marki Kraków. Wiśniowski jest absolwentem UJ (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej). Pracował w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, także w bankowości.
Tomasz Kudzia będzie szefem Departamentu Zrównoważonego Rozwoju (absolwent Akademii Ekonomicznej) - ma doświadczenie w pozyskiwaniu i rozliczaniu zewnętrznych źródeł finansowania, koordynowania międzynarodowych projektów współpracy.
Szefem Departmentu Edukacji będzie Jacek Drabik, absolwent AGH (ówczesny Wydział Maszyn Górniczych i Hutniczych). Drabik pracował jako programista w sektorze prywatnym.
Jedynym dyrektorem, który nie został wybrany w trybie konkursowym, jest Janusz Sepioł – od 1 stycznia tego roku pełni funkcję Głównego Architekta Miasta i dyrektora Departamentu Ładu Przestrzennego. Sepioł to architekt i historyk sztuki, był marszałkiem Małopolski i senator RP.