Nominacje nowych biskupów były oczekiwane od dawna po tym, jak jesienią zeszłego roku bp Grzegorz Ryś został nowym metropolitą łódzkim i po przejściu na emeryturę bp Jana Zająca.
Komunikat nuncjatury apostolskiej w Polsce w tej sprawie odczytał w poniedziałek w południe w kurii metropolitalnej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Podczas uroczystego ogłoszenia nominacji w sali Okna Papieskiego obecni byli m.in. kard. Stanisław Dziwisz, kard. Marian Jaworski oraz biskupi Damian Muskus, Jan Szkodoń i Jan Zając, a także pracownicy kurii.
"Zważywszy ogrom wyzwań duszpasterskich, ta nominacja jest dla nas wydarzeniem prawdziwie radosnym i stąd nasza wdzięczność kierowana do Stolicy Piotrowej i osobiście do Ojca Świętego Franciszka" – powiedział abp Jędraszewski.
Poinformował, że nominaci otrzymają sakrę biskupią 5 stycznia 2019 r. Metropolita krakowski wręczył im krzyże pektoralne: z roku jubileuszowego 2000 dla ks. prof. Mastalskiego, z 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II dla ks. dra Ślusarczyka. Dodał, że krzyże te podkreślają łączność nowych biskupów ze stolicą biskupią w Krakowie i ze św. Janem Pawłem II.
"To jest taki szczególny moment, w którym chcemy dziękować za przyjęcie daru powołania do kapłaństwa, a dzisiaj za zaufanie, jakim obdarzył mnie Ojciec Święty Franciszek" – mówił ks. dr Franciszek Ślusarczyk. Dziękował za okazane zaufanie metropolicie krakowskiemu abp. Jędraszewskiemu. "Ten dar jest także wielkim wezwaniem do jeszcze gorliwszej, pełniejszej służby we wspólnocie Kościoła" – podkreślił, prosząc o modlitwę.
Dziennikarzom ks. Ślusarczyk powiedział, że "miejscem kapłana jest przede wszystkim konfesjonał, ołtarz, szkoła". "Jako pasterze Kościoła jesteśmy wezwani do jeszcze pełniejszej służby, aby docierać do poszczególnych parafii i wspólnot, ale myślę po cichu, że posługa biskupia jest związana także z troską o kapłanów. Trzeba bardzo wesprzeć tę posługę kapłanów, którzy są jakby na froncie, na pierwszej linii. Czasem dobre słowo, błogosławieństwo, braterskie pokrzepienie jest myślę im czasem bardzo potrzebne" – mówił. Zastrzegł, że to, czy pozostanie nadal kustoszem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zależeć będzie od decyzji metropolity krakowskiego.
Ks. prof. Janusz Mastalski mówił, że jest to "dzień wyjątkowy". "Proszę wszystkich tych, których będę spotykać: podpowiadajcie mi, jakim mam być biskupem, co w szczególny sposób powinienem zmienić, co robić, czynić" – powiedział. Zapewnił, że będzie modlił się za wszystkich, których spotka na swojej drodze.
Dziennikarzom ks. Mastalski powiedział, że chciałby "być biskupem otwartym i przede wszystkim obecnym". "Otwartym zwłaszcza na rodzinę, ponieważ od wielu już lat zajmuję się pedagogiką rodziny. Bardzo mi zależy, aby rodziny były mocne, mocne Bogiem i sobą" – mówił. "Chcę, aby nie było dystansu, żeby każdy mógł podejść, zapytać, porozmawiać, zwrócić uwagę, poprosić, wskazać jakieś konkretne kierunki, w których powinienem iść i w homiliach, i w takich zwykłych rozmowach" – podkreślił.
Wyznał, że towarzyszy mu z jednej strony radość, a z drugiej strony lęk, "czy będzie biskupem na miarę oczekiwań". Dodał, e nominacja była dla niego zaskoczeniem, ponieważ od kilkunastu miesięcy jest rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. "Nie ukrywam, że jeśli będę musiał rozstać się z tą instytucją, to będzie mi bardzo trudno, ponieważ to piękny czas młodości, gdyż ci młodzi ludzie, którzy przygotowują się do kapłaństwa, po prostu mnie odmłodzili" – mówił ks. prof. Mastalski.
Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał poprzednich biskupów pomocniczych w archidiecezji krakowskiej: bpa Karola Wojtyłę i bpa Jana Pietraszko. "Moje życzenia, abyście szli w ślady tych wielkich poprzedników biskupów pomocniczych – sufraganów diecezji krakowskiej" – podkreślił.
Ks. Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 r. w Dobczycach i tam spędził dzieciństwo oraz młodość.
Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego. Jego pierwszą placówką duszpasterską jako kapłana była parafia św. Floriana w Żywcu-Zabłociu. Jednocześnie kontynuował studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W czasie studiów odbył kurs języka francuskiego w Instytucie Katolickim w Paryżu w 1988 r. i w 1989 r. Od sierpnia 1988 r. pracował jako wikariusz w parafii św. Klemensa w Wieliczce. Rok później zamieszkał w parafii w Gaju i kontynuował studia doktoranckie.
Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w krakowskim Seminarium Duchownym, a od 1997 r. do 2002 r. był wicerektorem tegoż Seminarium. W 1997 r. uzyskał doktorat po obronie pracy „Ideał chrześcijanina i sposób jego realizacji w kaznodziejskim przekazie arcybiskupa Józefa Bilczewskiego” napisanej pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Edwarda Stańka. Następnie pracował na Wydziale Teologicznym PAT najpierw jako asystent a później jako adiunkt w Katedrze Homiletyki.
Od 2002 r. jest związany z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, którego jest kustoszem od 2014 r. Był członkiem Rady Kapłańskiej przez dwie kadencje w latach 2006 – 2016 oraz członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej.
W 2005 r. Papież Benedykt XVI mianował go Kapelanem Ojca Świętego. Decyzją Papieża Franciszka od 2016 r. jest Misjonarzem Miłosierdzia.
Ks. Janusz Mastalski urodził się 4 maja 1964 r. w Krakowie. Maturę zdał w 1983 r., po czym wstąpił do Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Krakowie, rozpoczynając studia na Papieskiej Akademii Teologicznej. Pracę magisterską pt. Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne w latach 1881-1914 i udział w nich Polaków w świetle polskiej prasy katolickiej, napisaną pod kierunkiem ks. dr hab. Stefana Koperka obronił w 1989 r. Następnie po przyjęciu święceń 21 maja 1989 r. przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii Gdów, a później przez trzy lata w parafii św. Szczepana w Krakowie.
W 1994 został skierowany przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego na studia z zakresu pedagogiki oraz studia licencjackie. Ukończył w 1995 Podyplomowe Studia Pedagogiczne na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, a następnie w 1996 obronił pracę licencjacką pisaną pod kierunkiem p. prof. dr hab. Mariana Śnieżyński pt. Metody nauczania katechetycznego – próba diagnozy.
Od 1995 roku został zatrudniony jako asystent w katedrze pedagogiki na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Wykłada do tej pory następujące przedmioty: pedagogika ogólna, dydaktyka ogólna, teoria wychowania, pedeutologia, współczesne kierunki pedagogiczne. Prowadzi także ćwiczenia teorii wychowania.
W 1998 r. obronił doktorat pt. Realizacja procesu nauczania katechetycznego, której promotorem był prof. dr hab. Marian Śnieżyński. W 1999 r. został adiunktem w katedrze pedagogiki na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Pracę habilitacyjną pt. Zasady edukacyjne w katechezie obronił na Wydziale Teologicznym w 2003 r. Od 1 stycznia 2005 r. jest kierownikiem Katedry Pedagogiki Ogólnej. Od 2004 roku współpracuje z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu.
Ponadto od 2003 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Katechetyków.
W latach 2006 – 2009 był delegatem Papieskiej Akademii Teologicznej w Uniwersyteckiej Komisji Programów Międzynarodowych działającej przy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.
Od 2006 roku pracuje na stanowisku profesora PAT na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 2008 r. został powołany przez Senat PAT na stanowisko koordynatora ds. organizacji nowego Wydziału Nauk Społecznych PAT z równoczesnym mianowaniem pierwszym dziekanem tej jednostki organizacyjnej. Od września 2009 r. był wybranym przez Radę Wydziału dziekanem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
W styczniu 2009 r. otrzymał tytuł profesora, a w 2012 r. – stanowisko profesora zwyczajnego UPJPII. We wrześniu 2012 r. został wybrany przez Radę Wydziału na drugą kadencję dziekanem Wydziału Nauk Społecznych UPJPII a od 2014 r. pełnił funkcję prorektora UPJPII ds. studenckich i dydaktyki. Od lipca 2017 pełni funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.
Archidiecezja Krakowska/PAP