- A
- A
- A
Nowe komory uzdrowiskowe w wielickiej kopalni soli
Leczenie przewlekłej anginy czy astmy nie w przychodni a pod ziemią. Kopalnia soli w Wieliczce uruchomiła 2 nowe komory, w których pacjenci mogą ćwiczyć i wypoczywać, a przy tym inhalować się. Nowe pomieszczenia znajdują się na głębokości 135 metrów i jest w nich zaledwie 10 stopni - to dzięki temu panuje tam sprzyjający kuracjuszom z chorobami gardła mikroklimat.
W pochodzącej z lat 30. XIX w. komorze Smok skorzystać będzie można skorzystać z kinezyterapii oraz specjalnych zabiegów inhalacyjnych. Komora Feliksa Boczkowskiego natomiast będzie służyła jako sala wypoczynkowa i edukacyjna. Powstała ona na początku XX wieku, gdy w Wieliczce zaczęto pozyskiwać solankę do warzelni. To po rozpuszczeniu soli wodą powstawały właśnie malownicze komory.
- To nie jest obszar w trasie turystycznej. To specjalny kompleks przeznaczony wyłącznie dla pacjentów uzdrowiska - powiedziała w rozmowie z Radiem Kraków Magdalena Paciorek, lekarz z uzdrowiska w Wieliczce - Mogą tu się leczyć pacjenci głównie ze schorzeniami dróg oddechowych.
Nowe inwestycje kosztowały około 6 milionów złotych. Pierwsi pacjenci będą mogli leczyć się w nowych komorach jeszcze w tym miesiącu. Za kurację pod ziemią możemy zapłacić z własnej kieszeni, ale też refunduje ją NFZ.
W grudniu ubiegłego roku solanka pochodząca z wielickiej kopalni otrzymała świadectwo potwierdzające jej lecznicze właściwości. Jako lecznicza woda mineralna zostanie użyta do inhalacji w powstającej właśnie na powierzchni tężni solankowej . To będzie największy tego typu obiekt na południu Polski. Pierwsi kuracjusze skorzystają z niej jesienią 2014 roku.
Zobacz też: Tężnia w Wieliczce największą na południu Polski
(Kinga Kalita/ mat. prasowe/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
10:56
100-lecie Nobla i ponadczasowa epopeja chłopska. Wielka siła „Chłopów” Reymonta
-
10:50
100-lecie Nobla i ponadczasowa epopeja chłopska. Wielka siła „Chłopów” Reymonta
-
10:31
Dlaczego ludzie pytają o dostęp do informacji publicznej?
-
10:23
Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich
-
10:18
Utrwalacze wspomnień. Postpamięć - reportaż Ewy Szkurłat
-
10:16
Koncert ZASNĘLI W PANU. Pieśni o przemijaniu i nadziei.
-
10:04
Od czwartku zmiana organizacji ruchu w Krakowie w związku z budową odcinka S7
-
10:02
Dizajn między kulturami – projektowanie mody łączącej odmienne tradycje. Muzeum Manggha zaprasza.
-
09:58
VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. „Z moich rodzinnych stron – zabytki zapomniane, warte ocalenia”
-
09:34
Muzyczna opowieść w folkowych rytmach w Klubie Płaszów
-
22:00
Władza, krew, teatr i film. Kontynuujemy rozmowę o „Makbecie”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze