Zarząd Zieleni Miejskiej przekazał, że najprawdopodobniej będzie to około 20 nowych drzew. Jakich gatunków? Eksperci wskazali pięć, które najlepiej odpowiadają specyficznym wymaganiom Rynku Głównego. Pierwszym z nich jest robinia biała „Unifoliola”, która dobrze radzi sobie w warunkach miejskich; kolejny to klon polny „Elsrijk”, rodzimy gatunek odporny na suszę i zasolenie. W otoczeniu kościoła św. Wojciecha pojawi się dąb szypułkowy „Monument”, w formie kolumnowej, ceniony za trwałość i mniejsze wymagania przestrzenne. Po wschodniej stronie Sukiennic zaplanowano lipy – drobnolistną („Greenspire”, „Brabant”) oraz srebrzystą.
Najpierw skanery, potem liście
Żeby posadzić drzewa na Rynku Głównym, trzeba było najpierw przeprowadzić badania - wykorzystywano do nich m.in. georadary, drony i specjalistyczne skanery (odpowiadała za nie Politechnika Krakowska). A potem przygotować opracowanie.Jak tłumaczyli jego autorzy, pod szczególną uwagę wzięto ochronę ukrytych pod ziemią reliktów, zabytkową strukturę otoczenia, wpływ na panoramę i kompozycję przestrzeni, a także dobór nasadzeń uwzględniających historię rynku oraz współczesne wyzwania, związane ze zmianami klimatu.
Dziś wiadomo, że najwięcej drzew można zasadzić wokół kościoła świętego Wojciecha u wylotu ulicy Grodzkiej, będą też rosły w okolicy stoisk kwiaciarek przy fontannie. Pojawią się również przy pomniku Adama Mickiewicza, choć wcześniej nie było o tym mowy.
Po wydaniu pozytywnej opinii wojewódzkiej konserwator zabytków zespół z Politechniki Krakowskiej może zacząć prace nad projektem budowlanym. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, drzewa mogą pojawić się na Rynku Głównym jesienią przyszłego roku. Ostateczny termin to wiosna 2026.
Projekt "Posadźmy drzewa na Rynku Głównym" wygrał w budżecie obywatelskim w 2022 roku. Łączny koszt zasadzenia 20 nowych drzew wyniesie około miliona złotych.