Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowa Huta stanie się Pomnikiem Historii. Jakie zmiany czekają mieszkańców?

Nowa Huta stanie się w piątek kolejnym w Małopolsce Pomnikiem Historii. Decyzję w tej sprawie podjął już Andrzej Duda. To już trzynaste miejsce w Małopolsce, które uzyskało taki tytuł

Posłuchaj materiału Bartłomieja Ziai

1. Na tę decyzję Nowa Huta czekała kilkanaście lat.

2. Choć ma oznaczenie raczej symboliczne, może ułatwić inwestycje w Nowej Hucie.

3. Na te ostatnie bardzo liczą nowohucianie.

To długo wyczekiwana decyzja, bo Nowa Huta od kilkunastu lat chciała zostać Pomnikiem Historii. To miejsce o niepowtarzalnej architekturze,  które miało być nowym miastem, lojalnym wobec władzy komunistycznej, stanowiącym przeciwwagę dla tradycyjnego, mieszczańskiego Krakowa.

Nowa Huta jest jedynym miastem wzniesionym po II wojnie światowej w Polsce. Odwiedzali to miejsce Fidel Castro, de Gaulle, nie mówiąc już o Chruszczowie. Było to też miejsce, gdzie jakby w soczewce skupiały się całe dzieje powojennej Polski. Najpierw mieliśmy wywłaszczenia chłopów, potem budowanie właściwie od zera 200-tysięcznego miasta. Potem mieliśmy krach ideologii, walkę w obronie Krzyża Nowohuckiego, działalność Karola Wojtyły

- mówi historyk Maciej Miezian.

Nowa Huta

Prezydent  Krakowa Jacek Majchrowski przyznaje, że dla Nowej Huty to przede wszystkim prestiż i otwarcie drogi do wpisania w przyszłości na listę światowego dziedzictwa UNESCO:

Taki ma wydźwięk jak uchwała krajobrazowa na przykład, raczej symboliczne znaczenie, które podnosi wartość. Dla zwykłych mieszkańców jest to o tyle istotne, że poczują, że są w czymś wielkim.  

Sami nowohucianie liczą, że wraz z przyznaniem tytułu Pomnika Historii do Nowej Huty popłyną dodatkowe pieniądze na inwestycje:

Urodziłam się w Nowej Hucie, to jest cale moje serce. Jestem za, żeby te tereny były historyczne. Zbyt dużo imprez jest przesuniętych na śródmieście, a zbyt mało jest inwestycji typowo w Hutę. Trzeba też poprawić sprawę dróg, remontów. Warto inwestować w to miejsce. Trzeba by otynkować budynki, bo wstyd.

Nowa Huta

Jak mówi Katarzyna Piotrowska z Urzędu Miasta, specjalnego funduszu dla Pomników Historii nie ma, jednak decyzja o ustanowieniu Nowej Huty Pomnikiem Historii ma wiele rzeczy ułatwić:

Jest łatwiej wtedy wydać pieniądze na ochronę, jest łatwiej zdobyć pieniądze na ochronę. Jest łatwiej z Nową Hutą wejść w różne projekty polskie i międzynarodowe, co może mieć przełożenie  na kolejne działania.

Pomniki Historii są ponadto specjalnie chronione przez konserwatora zabytków, który ma zadbać, by nie zmieniły one swojego pierwotnego charakteru.

Z terenu uznawanego jako pomnik historii ma zostać wyjęty kombinat. Oprócz Nowej Huty pomnikiem historii już wkrótce ma się stać także opactwo Cystersów w Mogile.

Autor:
Bartłomiej Ziaja

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię