Jak przekazał Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wyłączenie z ruchu tunelu (653 m długości) jest konieczne, aby drogowcy przeprowadzili prace serwisowe i konserwacyjne wentylacji, monitoringu, nagłośnienia, czujników, oświetlenia, zasilania, systemów sterowania i łączności.
„Nasi pracownicy zrobią cykliczne przeglądy i umyją zamontowane w tunelu urządzenia. Same kamery wymagają w zimie czyszczenia co dwa tygodnie” - wskazał przedstawiciel GDDKiA.
W godzinach zamknięcia tunelu zostaną zorganizowane objazdy. Kierowcy jadący w kierunku Warszawy pojadą objazdem od węzła Zielonki Trasą Wolbromską do ul. Opolskiej, którą przejadą do al. 29 Listopada i dalej do węzła Węgrzce, gdzie wjadą z powrotem na S52. Analogiczna trasa w drugą stronę będzie obowiązywać dla pojazdów jadących w kierunku autostrady A4.
W przyszłym tygodniu – zapowiedział Michna – planowane jest zamknięcie i prace serwisowe w krótszym tunelu na S52 w Dziekanowicach (496 m długości).
Otwarta pod koniec grudnia ub.r. Północna Obwodnica Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52 liczy 12,3 km długości i biegnie przez teren miasta wzdłuż jego północnych granic, a także przez gminy Wielka Wieś i Zielonki. Ma trzy pasy ruchu w każdym kierunku, ale obowiązuje na niej ograniczenie do 100 km/h. Zarządca dróg wprowadził je ze względów bezpieczeństwa, ponieważ z powodu ograniczeń terenowych trasa nie ma parametrów pozwalających na podróżowanie z wyższą prędkością.
W tunelach, ze względu na ich charakter - zakręty w tunelu w Zielonkach, bliskość węzła Batowice w przypadku obiektu w Dziekanowicach - wprowadzono ograniczenie do 80 km/h. Według GDDKiA S52 to jedyna obwodnica w Polsce, na której są dwa tunele – Zielonki i Dziekanowice. Obwodnica łączy się z innymi drogami poprzez trzy węzły: Zielonki (z Trasą Wolbromską), Węgrzce (z Al. 29 Listopada) i Batowice (z Os. Piastów i Batowicami). Powstało też 20 km nowych dróg dojazdowych, które pozwalają na dogodne dojazdy z obszaru Krakowa i okolicznych miejscowości. Na trasie powstało 27 mostów, wiaduktów i estakad o łącznej długości prawie 1,9 km.
Budowa kosztowała ok. 1,4 mld zł, z czego 789,6 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Odcinek wybudowało konsorcjum Gulermak (lider), Gűlermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhűt oraz Mosty Łódź.