Wystawa przybliża jeden z tragicznych i mało zbadanych rozdziałów niemieckiej okupacji Polski. Duchową stolicę narodu polskiego poddano szczególnemu eksperymentowi. Kraków, wyznaczony przez Hitlera na stolicę Generalnego Gubernatorstwa, w krótkim czasie miał zostać przekształcony we wzorowe niemieckie miasto na Wschodzie.
Na wystawie pokazane zostaną nieznane projekty i realizacje z tego okresu w Krakowie i w jego okolicach. Dziedzictwo Trzeciej Rzeszy pozostaje dziedzictwem kłopotliwym. Niemieckie plany podboju i hitlerowska polityka ludobójstwa — zwłaszcza w Polsce bezpośrednio związana z urbanistycznymi wizjami okupantów — przesądziły o jednoznacznej kwalifikacji całego dorobku architektów Trzeciej Rzeszy jako „dziedzictwa nienawiści".
Ekspozycja ma na celu wywołanie dyskusji i podjęcie próby odpowiedzi na pytanie, jak w xxi wieku oceniać ingerencję Trzeciej Rzeszy w krajobraz kulturowy Krakowa w czasie jego wymuszonej stołeczności. Jak interpretować pozostawiony przez Niemców bardzo niejednorodny zasób budowlany w momencie, gdy zdecydowana większość produkcji architektonicznej Rzeszy jest organicznie „wtopiona" w przestrzeń miasta?
Wystawa będzie się opierać na badaniach archiwalnych i terenowych prowadzonych od 2015 roku przez zespół badawczy mck pod kierunkiem prof. Jacka Purchli.
Narracja rozpięta pomiędzy dwoma biegunami — kancelarią Hansa Franka na Wawelu i kl Plaszow — zarówno poruszy kwestie zniszczeń dokonywanych przez hitlerowców, jak i zaprezentuje ich urbanistyczne i architektoniczne wizje rozbudowy miasta.
Na wystawie pokazana zostanie archiwalna, historyczna i ikonograficzna dokumentacja zawierająca rejestrację zniszczeń, zmiany nazewnictwa i szerzenie „nowych narracji" o Krakowie, inwentarz wizji, planów, projektów i realizacji.
Wystawa przygotowywana we współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie, Narodowym Archiwum Cyfrowym, Muzeum kl Plaszow, Duke University (usa). Wykorzystane zostaną materiały i eksponaty między innymi z: Archiwum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Architekturzentrum Wien, Architekturmuseum der Technischen Universitat Munchen i Bundesarchiv Berlin.
mat.prasowe